Ukraina mnie zadziwiła…

Wybierając cel podróży często wybiera zachód Europy. Dziś wiem, że to błąd i zaraz wyjaśnię dlaczego.

Odwiedziłem nasze wschodniego sąsiada, Ukrainę. Mimo, że do granicy mam 40 km to o Ukrainie widziałem niewiele. Z historycznego punku widzenia Ukraina kojarzy się nam z Banderowcami i negatywnym nastawieniem do Polaków.
Mimo trudnej historii i faktu, że przybyszy z Ukrainy w Polsce jest coraz więcej chciałem dokładnie zbadać dlaczego Ukraińcy uciekają ze swoje kraju…. i nie jest to wojna w a Donbasie.
Tak więc rozwińmy temat i podzielmy to na oddzielne zagadnienia.

Historia:

Znaczna część Ukrainy znajduję się na byłych ziemiach Polskich. To własnie na ukraińskiej ziemi urodził się król Polski Jan III Sobieski.


Olesko- Tu urodził się król Polski Jan III Sobieski.

Mało kto wie, ale Polska przez wiele lat inwestowała w te tereny setki milionów złotych na zabezpieczenie zabytków związanych z Polską historią. Nie jestem temu przeciwny, ale współpraca powinna działać w dwie strony. Strona Polska chce dokonać ekshumacji polaków zamordowanych przez UPA. Wiele niezidentyfikowanych mogił znajduje się na terenie Ukrainy. Ukraina zabroniła….

Dodam tylko, że z moich obliczeń za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego strona Polska wydała ponad 100 mln złotych na renowacje zabytków znajdujących się po ukraińskiej stronie.
Rzeź Wołyńska do dziś budzi ogromne kontrowersje i jest tematem rozdrapywania ran. Dziś tu na wschodzie kraju mówi się jasno ,,Ukrainiec gorszy od Ruskiego, morduje bez żadnych skrupułów i jest gorszy niż najdziksze zwierze,,. Wiem, że są to potworne słowa, człowieka o człowieku…. Polacy jako naród jest doświadczony ogromnym pasmem okrucieństw… dziwić się tak skrajnych emocji i słów? Polska to waleczny naród i pełen waleczności… nie raz w swoich dziejach podnosiliśmy się z nicości…

Bieda, zarobki i brak pracy…

Na Ukrainie panuje bieda… tu mamy możliwość obcowania ze skrajnościami. Od ogromnej biedny po gigantyczne bogactwo. Jeśli ktoś nie widział złotych klamek w drzwiach to na Ukrainie jest ich pełno.
Ludzie żebrzą na ulicy… to raczej standard. Sprzedawanie jaj i innych wyrobów z podwórka jest czymś naturalnym i nie, nie na targu! Na przystankach, chodnikach i skrzyżowaniach. Na kocach, szmatach i gołym tynku… 

Ukrainiec średnio zarabia 600 zł…! Wydatki? Ceny! 

Wybaczcie, ale szynka kosztuje 45-60 zł za kg!

Dziwicie się, że uciekają?

Państwo na drewnianych nogach.

Korupcja, ogromne różnice społeczne powodują bunt i brak chęci budowania zdrowego państwa. Obywatele stają się bezradni a wpływy oligarchów i Rosji są bardzo duże.
Rosjanie dla Ukrainy są największym przekleństwem!
Jest to mocarstwo z którym nie da się wygrać…. agentura, wpływy są zbyt silne!

Produkty żywnościowe oraz przemysł:

Potencjał jest, tylko niewykorzystany!
Równiny i czarnoziemy. zasoby naturalne o które toczyły się bitwy są niewykorzystywane. Ukraina ma niezwykły potencjał. Marnuje się wszystko co tylko możliwe….! Byłem w szoku! Pola, które mają dziesiątki hektarów przeplatają się z zarośniętymi terenami, które znacznie przekraczają te wykorzystane. Masę fabryk pozamykanych… bez UE Ukrainie nic się nie opłaca. Na koniec dodam, że sama Ukraina ma długi wobec Rosji przekraczające 100 mld dolarów.
Niebawem okaże się, że cały kraj będzie mniej warty niż dług.

Od dziś nie dziwię się, że w Polsce jest tak dużo Ukraińców… jakoś żyć trzeba. Natura stworzyła nas w taki sposób, że robimy wszystko, by przetrwać.
W Donbasie walczą nieliczni, patrioci i Ci, którzy kochają swój kraj reszta nie chce się łudzić, że kiedyś będzie lepiej… nie ma co walczyć za kraj z tą władzą….