Bez kategorii

Izbica-,,żydowska stolica”!

Izbica to małe miasteczko w woj. lubelskim. Okoliczni mieszkańcy widzą…, ale im dalej w Polskę tym mniej osób zdaję sobie sprawę, że Izbica w okresie międzywojennym była miejscowością należącą głównie do Polskich Żydów.

https://mapio.net/pic/p-122762879/

Za sprawą zbrodniczej działalności Kurta Engelsa życie żydów zamieszkujących Izbicę zamieniło się w piekło! Podczas II wojny światowej
Kurt Engels wraz Ludwikiem Klemmem dokonali zmasowanego mordu. Skutkiem czego w samej Izbicy wymordowano ponad 4 tyś. Żydów a wielu z nich przetransportowano do Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego w Bełżcu.

Relacje Polsko-Żydowskie w Izbicy przed wybuchem II wojny światowej.

Bardzo wiele osób zastanawiało się jak wyglądały relacje Polsko-Żydowskie w Izbicy i okolicach tej malowniczej miejscowości. Do dnia dzisiejszego przejeżdżając przez Izbicę możemy dostrzec specyficzną zabudowę. Większość mieszkańców zajmowało się handlem oraz szerokim zakresem usług. Żydzi w Izbicy zajmowali się praktycznie wszystkim. Gdy pytałem najstarszych mieszkańców Izbicy i okolic można było wyczuć pewien niesmak, zażenowanie a nawet strach….

Delikatnie pisząc, relacje bywały fatalne i często dochodziło do nieporozumień. Interesy Polaków szły znacznie słabiej niż Polskim Żydom. Polacy zajmowali się głównie produkcją rolną i hodowlą trzody chlewnej. Często dochodziło do sprzeczek co do ceny za sprzedaż. Okoliczni Żydzi uważani byli za bardzo dobrych i twardych negocjatorów. Polaków niesamowicie denerwował fakt, że chcą zarobić a nie przepłacić….

Wojna musiała pojednać!

Izbica może być symbolem dla Polaków i Żydów, że mimo różnych charakterów i odmiennej kultury, tradycji jesteśmy w stanie walczyć razem, bu pokonać wrogiego okupanta.

Wielu Polaków z narażeniem życia ukrywało Żydów w swoich domach. Częstym sposobem na ukrycie poszukiwanego były wgłębienia w klepiskach domu. To właśnie w okolicach Izbicy nawiązała się niesamowita siatka powstańcza. Lasy Orłowskie, Orłów Murowany, Kryniczki, Podkrasne czy Wiszenki były miejscem gdzie organizowały się grupy ludności, którzy z narażeniem życia byli gotowi do natychmiastowej likwidacji każdego napotkanego Gestapowca! Niemcy mimo swojej agresji w ostatecznym rozrachunku stali się tchórzami! Nikt tak nie potrafił mordować jak ukraińscy najemnicy SS Galizien. To właśnie ich Niemcy wynajęli do najbardziej zbrodniczego procederu!

Lata 1941-1942.

Lata 1941-1942 dla Izbicy i okolic były najgorszym momentem wojny!

Po doświadczeniach z Fajsławic okoliczni mieszkańcy spodziewali się, że może stać się coś co odmieni życie wielu pokoleń. Masowe Pacyfikacje wsi, morderstwa oraz zastraszania były czymś na porządku dziennym. Polacy bardzo często podejrzewani byli o ukrywanie Rosjan, którzy pod naporem wroga ukrywali z dala od frontu zachodniego. Polacy jak i Żydzi masowo zmuszani byli do ciężkiej pracy przy budowach sieci dróg. W styczniu i maju 1942 roku dokonano zmasowanych pacyfikacji wsi Orłów Drewniany, Kryniczki, Anielpol oraz Wiszenki.

Oszczerstwa Izraela względem Polaków w sprawie Holocaustu!

Jestem pewny, że gdyby nie obecna polityka prowadzona przez rząd Polski względem Izraela dziś nie było by tematu oskarżania nas o Holocaust oraz nie domagano by się odszkodowań za majątki pozostawione przez Żydów po II wojnie światowej. Hitler wraz ze swoją świtą chciał doszczętnie zniszczyć państwo Polskie przez masową okupację, niszczenie dóbr kultury, wytępienie w Polakach wszystkiego tego co daję nam poczuć się Polakiem! Już pod koniec 1939 roku Polska zniknęła z mapy Europy a same ziemie stały się ogromną areną walk i teatrem śmierci, gdzie w sposób nikczemny mordowano Polskich obywateli. Jakiekolwiek myśli Izraela o odszkodowaniach względem Polski są nieuzasadnione i ukazują skrywaną przez wiele lat umowę, która została zawarta z Niemcami! Umowa ta ma na celu wyparcie ze świadomości świata kto stał za masową eksterminacją Żydów. To nie my Polacy wybudowaliśmy Obozy Zagłady! To nie my Polacy masowo produkowaliśmy tekstylia z ludzkich narządów! To nie My Polacy robiliśmy mydła z ludzkich prochów i to nie My Polacy robiliśmy testy i badania na ludziach!


Niemiecki Obóz Koncentracyjny Majdanek-Lublin.

Żydzi w Polsce, to Polscy obywatele!

To my jako Polacy powinniśmy żądać od Niemiec reparacji za każdego zamordowanego Żyda! Znaczna część Żydów była obywatelami Polski. Nie ma znaczenia czy był to Żyd, Polak, Rumun czy Francuz… jeśli ktoś był obywatelem Polskim to właśnie Polska powinna dopominać się o roszczenia. Każda chęć otrzymania odszkodowania przez Izrael powinna rozpoczynać się od wystawienia rachunku za odbudowę (kamienicy, budynku) do, którego Żydzi zgłaszają roszczenia…. Choć mieszkam na terenach gdzie mieszało się wiele kultur, nie przypuszczałem, że rok 2019 będzie rokiem oskarżeń względem Polaków. W myśli mam jedno co bardzo mnie pociesza… nie wszyscy tak myślą i nie wszyscy chcą jakichkolwiek odszkodowań od Polski. Sytuacja polityczna w Izraelu jest obecnie bardzo skomplikowana a sam premier walczy o stołek…..

Niemcom to na rękę!

Niemcy mimo, że mówią mało to w przypadku konfliktu Polsko-Izraelskiego po prostu milczą a jednym tematem to ,,Polskie Obozy Zagłady,,. Niemcy bardzo mocno posiłkują się stacją rządową ZDF, która wielokrotnie używa krzywdzącego dla Polaków określenia. Jeśli ktoś z nas myśli, że to ich błąd i przejęzyczenie to się oczywiście bardzo myli… To celowe działanie ma na celu wyparcie ze świadomości świata odpowiedzialnych za masowe mordy i Holocaust. Niemcy nie zamierzają wypłacać już ani jednego Euro na roszczenia kogokolwiek choć jak niedawno się okazało Grecja zyskała bardzo dużo… tylko czy aby na równi z doznaną krzywdą…


Mobilny baner „Death Camps Were Nazi German” pod siedzibą ZDF.

Izbica powinna być symbolem pojednania Polsko-Żydowskiego!

Myślę, że Polska może wyciągnąć dłoń do pojednania pod warunkiem działania na rzecz prawdy historycznej oraz dialogu i jednoznacznej ocenie tego kto był ofiarą a kto katem na ziemiach Polski! Izbica jest przykładem miasteczka gdzie obce dla siebie kultury, mimo wielu różnic były w stanie żyć ze sobą w zgodzie i harmonii… Przykre jest to, że my żywi nie jesteśmy w stanie zapytać ofiar co myślą o obecnej sytuacji…

To własnie w Izbicy na tzw. Kirkucie stoi ogromny pomnik poświęcony Polskim Żydom zamieszkującym te tereny. Nikt nigdy nie śmiał nawet podważyć decyzji władz o jego umiejscowieniu. Polacy do dziś z szacunkiem mijają to miejsce wiedząc, że upamiętniać należy i nie wolno zapominać!

Polacy wielokrotnie zgadzali się na wiele! Nie chcąc nic w zamian! Dziś pod pozorem rozliczeń z dawnych lat mamy pokaz cyrku politycznego na grobach zamordowanych przez Niemiecki reżim! Silna władza to taka, która potrafi dopominać się o zadośćuczynienie i zapłatę za krzywdy! Polacy czy Żydzi, wszyscy byliśmy ofiarami tego samego kata! Nigdy o tym nie zapominajmy!

%d bloggers like this: