społeczeństwo

Episkopat Polski zaniżył liczbę ofiar pedofilii w kościele?

625 ofiar (potwierdzonych i niepotwierdzonych) oraz 382 sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich w czasie od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 roku – takie dane przedstawiło w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Po konferencji Episkopatu Polski nie milkną głosy tych, którzy uważają że kościół zaniżył liczbę ofiar pedofilii w kościele.

Na jedno z pytań dziennikarza zapadła cisza…

Jeden z dziennikarzy będących na konferencji prasowej Episkopatu Polski zapytał wprost o liczbę zgłoszeń przypadków pedofilii przez kościół do prokuratury. Po chwili zakłopotania i przerzucania się między kardynałami kto ma na to pytanie odpowiedzieć jeden z przedstawicieli odpowiedział, że tego badania po prostu nie uwzględniały i nie jest znana liczba zgłoszeń takich przestępstw przez kościół.

Komentarze po Konferencji Episkopatu Polski.

Episkopat Polski zaznaczył, że czuje się mocno zaszczuty tak jak by to kościół odpowiadał za wszystkie przejawy pedofilii. Stwierdzili, że jest to problem globalny i nie odnosi się tylko do kościoła.

Baner MaxiTrade - platforma inwestycyjna

Na portalach społecznościowych wrze! Czytając komentarze wiele osób zastanawia się dlaczego Episkopat tak późno zareagował na sygnały pedofilii w kościele, bo problem trwał latami a jedyną karą dla duchownych było przeniesienie do innej parafii. Wiele osób oskarża Episkopat o ukrywanie prawdy co do rzeczywistej liczby ofiar oraz o to, że zaniżają statystyki. Jeden z internautów stwierdził, że ten raport jest po prostu niezgodny z rzeczywistością a sam kościół nie może być sędzią we własnej sprawie.

Kościół zapytany o środowiska LBGT!

 Abp Stanisław Gądecki zapytany o plany środowisk LBGT odpowiedział, że nie można w ten sposób nauczać dzieci życia seksualnego. Kościół od jakiegoś czasu twierdzi, że mamy do czynienia z jakąś nową modą narzucania komuś wychowania seksualnego co nie powinno mieć miejsca szczególnie w szkołach.


Dane jakie opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Z danych, które otrzymał Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski od wszystkich diecezji i zakonów, wynika, że łączna liczba ofiar poniżej 15 lat wynosiła 345 we wszystkich – również niepotwierdzonych – przypadkach. Ofiar powyżej 15 lat było 280. 

Ze wszystkich przypadków, co do których udało się ustalić́ stan procesu kanonicznego (94,8 proc. wszystkich zgłoszonych przypadków), 74,6 proc. było już̇ zakończonych, a 25,4 proc. było jeszcze w toku. 


Spośród zakończonych spraw, przypadki wydalenia ze stanu duchownego stanowiły 25,2 proc.; zakończone innymi karami (suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych) stanowiły 40,3 proc.; zakończone innymi skutkami (nałożenie pokuty, przeniesienie do innej parafii, do domu emeryta albo domu chorych księży, terapia, samowolne opuszczenie diecezji) stanowiły 11,5 proc.; zakończone umorzeniem postępowania (ze względu na śmierć osoby oskarżanej, samobójstwo lub brak wystarczających dowodów, zły stan zdrowia) stanowiły 12,6 proc, zakończone uniewinnieniem oskarżonego – 10,4 proc.

Episkopat Polski stwierdził, że wie o wzroście przypadków przestępstw na tle seksualnym a dzisiejsza konferencja jest czym w rodzaju ,,oczyszczenia”.

%d bloggers like this: