historia

Krasnystaw: Grób Bohatera Narodowego do likwidacji!

W ostatnim czasie na Spotted: Krasnystaw jeden z użytkowników opublikował zdjęcie grobu przeznaczonego do likwidacji. Nie było by nic w tym dziwnego gdyby nie fakt, że grób należy do jednego z Bohaterów Narodowych walczących za Polskę podczas II wojny światowej. Stanisław Wrona ps. ,,Dzik” żołnierz stracony na Majdanku w 1944 roku.

Jak się okazuje to nie pierwsza tego typu sytuacja w Polsce i naszym regionie. Trudno kryć oburzenie kiedy widzi się groby Polskich żołnierzy, które przetrwały ponad 70 lat a dziś od tak zostają przeznaczone do likwidacji ponieważ nie zostały opłacone. Muszę bardzo mocno podkreślić, że gdyby dotyczyło to grobu żydowskiego to możemy mieć pewność iż całe zdarzenie odbiłoby się ogromnym echem i szybką reakcją Centralnego Komitetu Żydów Polskich oraz ambasady Izraela. Tylko gdybyśmy My Polacy tak mocno jak Żydzi dbali o historię i swoich przodków to zapewne nie było by tego artykułu! Niestety do dziś mamy z tym problem a chęć zarobku jest silniejsza od szacunku i pamięci Polskich Bohaterów, ofiar konfliktów zbrojnych.

Jak My Polacy mamy uczyć młodych szacunku do historii i heroicznej walce naszych bohaterów skoro za 300-600 zł jesteśmy wstanie sprzedać naszego Polskiego żołnierza, który oddał życie za wolną Polskę? Nie mam takich słów, które opisują mój żal i ogromny ból, że tu w moim mieście Krasnystaw nie szanuję się naszych bohaterów!

Groby ofiar, żołnierzy tamtych czasów są dla nas świadectwem poświęcenia, odwagi oraz bohaterstwa. Świadectwa nie wolno zmazywać tabliczką ,,grób przeznaczony do likwidacji” Pamiętajmy, że nie jest to tylko betonowa płyta pod, którą spoczywają kości żołnierza! To coś więcej! To rodzaj ,,księgi” w której zawarta jest widza do czego doprowadza wojna, nienawiść oraz brak szacunku dla życia innego człowieka. To dowód na koszty jakie musieli ponieść Ci, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.

Ile jest warta tożsamość narodowa? 300-600 zł? Czy ten żołnierz i wielu innych nie zapłaciło już wystarczająco dużo, by móc spokojnie spoczywać na Polskiej ziemi, swojej ziemi! Jak dziś można żądać opłat?! Cena krwi i życia… to mało?!

Gorąco apeluję o natychmiastowe działanie mające na celu ratowanie grobu Polskiego żołnierza, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Krasnymstawie. Zwracam się również z gorącą prośbą do parafii zarządzającą cmentarzem oraz zarządcy aby jak najszybciej wyjaśniły całe zdarzenie i nie dopuściły do likwidacji grobu. Proszę również o analizę i przemyślenie zaistniałej sytuacji tak aby nie miały możliwości się powtórzyć. Dotyka to wszystkich Polaków, patriotów oraz ludzi młodych, których powinniśmy uczyć szacunku do historii i naszych bohaterów!

Zanim wywiesicie kartkę z informacją o likwidacji grobu zastanówcie się gdzie ją zostawiacie i przeczytajcie informacje kto tam spoczywa! Myślcie! To nie boli!

%d bloggers like this: