Pałac w Orłowie Murowanym musi zniknąć!

Przez długo okres czasu milczałem w sprawie pałacu w Orłowie Murowanym choć nigdy o nim nie zapomniałem… Prosiłem wiele instytucji o pomoc, bez skutku.

Pałac w Orłowie miał przejść remont w okresie sierpnia-września 2019 roku. Milczałem i czekałem na rozwój sytuacji… okazało się, że jest to tylko metoda na zapomnienie o problemie. Ja osobiście o problemie nie zapomniałem. Pisałem wiele pism, do różnych instytucji. Nikt nie raczył zająć się problemem.

Ponad 150 lat temu zmarł Kajetan Kicki, jeden z największych filantropów Królestwa Polskiego… nie potrafię pojąć dlaczego jest tak pomijany przez obecny rząd… Po wielu latach zadbano o Żołnierzy Wyklętych a cały czas prosi się o szacunek i pamięć tak wielkiego człowieka jak Hr. Kajetan Kicki.

Pałac w Orłowie Murowanym zdjęcia z lotu ptaka. Grzegorz Chowicki.

Pałac jest solą w oku dla wielu tych, których obowiązkiem jest ochrona dobra narodowego. Im dłużej trwa bezradność tym lepiej dla tych, którzy dokładnie wiedzą że na tym zabytku nie da się zarobić, ale również nie można stracić. Nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności jeśli tak wspaniały zabytek zawali się przy pomocy sił natury. Tutaj u nas uważa się, że ludzie bardzo szybko zapominają… wybaczają i idą dalej. Niestety coś w tym jest. Nie mamy woli walki, poczucia wspólnoty i chęci do pielęgnowania co nas może tylko łączyć. Wszyscy widzimy czyjeś korzyści, możliwość zarobku lub zaistnienia a nie widzimy tego co możemy zrobić dla dobra ogółu.

Każdy z nas powinien mocno i z pełnym skupieniem przeczytać testament Kajetana Kickiego, by zrozumieć jakie przesłanie niesie jego treść. Modlitwa, wiara w innych i Boga, harmonia i jasność przekazywania treści. To wszystko identyfikuje hrabiego.

Mam ogromny majątek, chcę zrobić z nim coś dobrego, ale zróbcie tak jak piszę. Budujcie, rozwijajcie a mnie godnie upamiętniajcie i módlcie się za mnie. To tylko skrót tego co możemy wyczytać. Wielki człowiek żyjący w ciężkich czasach chciał rozwijać wieś, unowocześniać i zmieniać swoją małą ojczyznę. Wiara, Kościół i Bóg miał ogromny wspływ na decyzję Kajetana… człowiekiem należy być do końca.

Trumna z ciałem K. Kickiego w Sobieszynie.

Historia Kajetana Kickiego niknie w oczach wraz z jego wspaniałym dziełem. W wolnej Polsce nie jesteśmy w stanie zadbać o dziedzictwo i zabytki wielkich Polskich patriotów….

Tablica przy kościele pw. Św Kajetana w Orłowie Murowanym

Dodaj komentarz