Poszukiwania polskich żołnierzy na Ukrainie przynoszą efekty!

Instytut Pamięci Narodowej zlokalizował we Lwowie na Ukrainie zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 r. – podało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Świadczą o tym odnalezione elementy umundurowania, masek przeciwgazowych czy pasów wojskowych.

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które trwały od 19 do 26 listopada, były prowadzone na dawnym cmentarzu na Zboiskach, wspólnie z Towarzystwem „Ukraińska Pamięć” ze Lwowa. Poszukiwania miały na celu odnalezienie mogiły polskich żołnierzy, którzy bronili Lwowa we wrześniu 1939 r. przed atakującym miasto Wehrmachtem.

W wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku, o czym świadczą licznie odnalezione przedmioty (elementy odzieży, umundurowania, fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych, a także guzików, monet i innych przedmiotów). Jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego „wrześniowcom” – podało Biuro.

Planowane ekshumacje i godne pogrzeby

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którego pracami kieruje wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, zapowiedziało też, że planuje wiosną 2020 r. przeprowadzić ekshumację odnalezionych żołnierzy, a następnie zorganizować im uroczysty pogrzeb.

Znalezione obrazy dla zapytania lviv 1939
Obrona Lwowa 1939 roku.

Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych działań zostanie wystosowany do władz ukraińskich w najbliższych tygodniach – zapowiedziało Biuro w wydanym komunikacie.

Obecne prace, które przeprowadzili badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, były pierwszymi po ponad dwuletnich staraniach polskich władz o odblokowanie ukraińskiego moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej. Polsko-ukraiński spór wokół zakazu prowadzenia prac zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terytorium Ukrainy kładł się cieniem na relacje obu krajów. 

Dodaj komentarz