Wyroki zamiast milionów złotych nagrody dla poszukiwaczy skarbów.

Poszukiwacze skarbów, którzy odnaleźli monety i biżuterię z IX wieku, zostali skazani na wieloletnie więzienie za przywłaszczenie znalezisk i niepoinformowanie o odkryciu brytyjskich władz. Gdyby nie złamali prawa, mogliby otrzymać równowartość ok. 7,5 mln zł.

W 2015 r. i Layton Davies na polu w Herefordshire w zachodniej Anglii odnaleźli pochodzące z IX wieku monety i elementy biżuterii. Specjaliści wycenili skarb na ok. 3 mln funtów (15 mln zł).

Mężczyźni nie zgłosili swego odkrycia władzom ani właścicielowi pola i skontaktowali się z handlarzami monetami, by poznać wartość znaleziska. Po miesiącu zgłosili się do Muzeum Narodowego Walii, deklarując odnalezienie jednej monety i trzech ozdób.

Za kradzież i ukrycie znaleziska, w piątek 38-letni Powell został przez sąd w Worcester skazany na 10 lat pozbawienia wolności, 51-letni Layton – na 8,5 roku.

Na 5 lat więzienia skazany został 56-letni handlarz Simon Wicks, z którym odkrywcy skontaktowali się, by sprzedać odnalezione monety.

O pomoc w upłynnieniu skarbu Powell i Layton prosili też czwartego podsądnego, 60-letniego Paula Wellsa. Wyrok w jego sprawie ma zapaść 23 grudnia.

Podobny obraz
Odzyskany skarb.Jak podała policja, skazani poszukiwacze skarbów odnaleźli ok. 300 monet oraz ozdoby. Większość skarbu przepadła. Udało się odzyskać 31 monet, wartych ok. 10-50 tys. funtów oraz kilka elementów biżuterii, m.in. pochodzące z IX w. złoty pierścień, złotą bransoletę i wykonany z kryształu i złota wisior.

Według ekspertów, odnalezione monety zostały ukryte przez Wikingów i rzucają nowe światło na zjednoczenie Anglii. Pokazują także, że, o czym nie wiedzieli historycy, królowie Mercji i Wessex zawiązali sojusz.

Wydając wyrok skazujący sędzia Nicholas Cartwright powiedział, że oskarżeni okradli rolnika, jego matkę, właściciela ziemi oraz społeczeństwo. – A to dlatego, że skarb należy do narodu – podkreślił dodając, że odnalezione przedmioty powinni móc podziwiać wszyscy.

Gdyby odkrywcy postąpili zgodnie z prawem, mogliby otrzymać do podziału między siebie 1,5 mln funtów (ok. 7,5 mln zł) – połowę szacowanej wartości skarbu.

Znalezione obrazy dla zapytania George Powell viking
Nieuczciwi poszukiwacze.

Zdaniem archeologów i historyków z Herefordshire, skarb był najbardziej znaczącym odkrytym dotąd znaleziskiem związanym z miejscową historią, a odpowiednio opisany i zaprezentowany mógłby przyciągnąć do hrabstwa turystów.

Skazani nie ujawnili dokładnego miejsca, w którym ukryty był skarb. Nie wyjawili też, co stało się z pozostałą częścią znaleziska. Mimo ich trudnej sytuacji prawnej nie mają zamiaru współpracować z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości. Postępowanie jest niezwykle nie zrozumiałe… Oddając skarb na rzecz państwa zyskali, by spokój i dogodne życie nie martwiąc się o pieniądze.

Jeden komentarz

  1. Nie chcą się przyznać bo skarb był znacznie większy, na tyle duży że opłaca im się siedzieć

Dodaj komentarz