Największa w Wielkiej Brytanii bryłka złota o wartości ponad 150 000 $ znaleziona w Szkocji!

Samorodek z czystego złota jest uważany za największy tego rodzaju, jaki kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii i składa się z dwóch pasujących do siebie elementów.

The UK's largest ever golden nugget
Bryłka złota warta ponad 150 000 $.

Odnaleziona bryłka waży 123,3 grama i obecnie jest to największe tego typu znalezisko w Wielkiej Brytanii. Samorodek, który ma małą dziurę w środku, został odkryty w szkockiej rzecze przez anonimowego odkrywcę. Odnaleziono je w dwóch częściach pasujących do siebie co świadczy, że pochodzą z tej samej bryły.

Lee Palmer, autor Gold Occurrences w Wielkiej Brytanii, powiedział: ,,Jest to obecnie największy samorodek istniejący w Wielkiej Brytanii.

Zaskakujące jest to, że największa część została znaleziona w pierwszej kolejności a dopiero mniejszą część pół godziny później. Odkrywca zorientował się, że gdzieś w najbliższym otoczeniu musi znajdować się druga część i się nie pomylił.

Odkrywca jak i właściciel ziemi na której odkryto złoto są anonimowi ze względu na wartość znaleziska. Obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Dokładna lokalizacja również nie jest znana.

Znalezisko prawdopodobnie zostanie wykupione przez rząd a samorodek trafi do szkockiego muzeum. Prawdopodobnie trwają negocjacje co do ceny za ten obiekt.

Mimo, że samorodek znajduje się w dwóch częściach nie wpłynie na jego cenę. Wstępnie wartość szacuje się na 150 000 $.

Nie pozostaje nic innego jak pogratulować znalazcy i właścicielowi ziemi. Odkryli żyłę złota…

The golden nugget compared to a coin.

Dodaj komentarz