Znaleziono 200-letnią sztuczną szczękę ze złota i kości.

W angielskim hrabstwie Oxfordshire poszukiwacza skarbów Peter Cross znalazł sztuczną szczękę ze złota i kości z XIX wieku. Znalezisko zostało zgłoszone przez Daily Mail.

,,Brzmi to dziwnie, ale kiedy wykopałem go z ziemi pomyślałem, że to owcze zęby, mówi Cross. Oczyściłem znalezisko z brudu i gliny, zauważyłem na nich złotą płytkę. Zdałem sobie sprawę, że to ludzka sztuczna szczęka.

Podczas ekspertyzy okazało się, że szczęka została wykonana na początku XIX wieku ze stali szlachetnych i kości hipopotama lub morsa.

Sztuczna szczęka z XIX wieku.

,,Najprawdopodobniej należała do bardzo bogatego mężczyzny. W tamtych czasach kosztowała fortunę”- mówi Cross. Przyjaciel Crossa, dentysta powiedział że klient za szczękę zapłacił prawdopodobnie 200-300 funtów. Za te pieniądze w tamtych czasach można było kupić połowę mieszkań w Brill.

Cross znalazł 200-letni skarb na mały zboczu. Uważa, że osoba mogła utracić ją podczas jazdy konnej. Kiedyś nie noszono sztucznych szczęk przez cały czas. Głównie przydatna była podczas spożywania posiłków.

Szczęka została przekazana do British Museum. Wszyscy są zachwyceni tym niecodziennym znaleziskiem. Przedmiot niebawem będzie można podziwiać na wystawie tak aby każdy mógł ją podziwiać. Niestety nie na długo, ponieważ trafi na licytację.

Eksperci szacują znalezisko na kwotę od trzech do siedmiu tysięcy funtów. Wpływy zostaną podzielone między właściciela ziemi, na której znaleźli skarb, Cross i jego koleżankę Dianę Wild, która była obecna podczas wykopalisk. Obaj poszukiwacze skarbów otrzymają 25 procent, reszta trafi do właściciela ziemi.

Dodaj komentarz