Poszukiwacz miał znaleźć pierścionek. Odkrył skarb.

Znani poszukiwacze z Irlandii Północnej szukali zgubionego pierścionka zaręczynowego a natknęli się na skarb, którego koszt szacuje się na 100 tysięcy funtów . Znalezisko zostało zgłoszone do Gloucestershire Live.

44-letni przedsiębiorca Paul Raynard z brytyjskiego miasta Kitley i jego partner biznesowy, 52-letni Michael Gwynne odwiedzili przyjaciela z Irlandii Północnej. Lubili znajdować zgubione przedmioty i zgodzili się sprawdzić pole wykrywaczem metalu w pobliżu miasta Ballycastle, gdzie przed laty ich przyjaciel zgubił obrączkę.

Najpierw natknęli się na podkowę i małą monetę, ale po godzinie poszukiwań wykrywacz metalu Paula zaczął wariować. Zaczął kopać i po krótkim czasie dokopał się do starych monet, jego oczom ukazały się złote krążki „Wstałem i pobiegłem do Michaelaze łzami w oczach” – wspomina poszukiwacz skarbów. – Od dzieciństwa chciałem znaleźć coś tak niesamowitego. To niesamowite uczucie – jakbyś wygrał los na loterii i zrozumiałem, że trafiłem w dziesiątkę ”.

Pod ziemią znajdowały się 84 monety z pierwszej połowy XVI wieku. Według Reinarda eksperci z Ulster Museum, którzy zbadali znalezisko, nazwali go największym skarbem znalezionym w Irlandii od kilkunastu lat.

Niektóre monety mogą kosztować tysiące funtów. W szczególności jedna z monet wybitych w 1512 r. Za króla Henryka VIII została wyceniona na pięć tysięcy funtów. Kolejna moneta została wybita na samym początku panowania młodego króla Edwarda VI wartość można oszacować na trzy tysiące funtów.

Wycena znalezionych monet potrwa kilka miesięcy. Jeśli Reynard i Gwynn zdecydują się sprzedać skarb, połowę wpływów otrzyma właściciel pola – przyjaciel poszukiwaczy, który stracił pierścień. Mimo, że przyjaciel nie odzyskał swojego pierścionka zaręczynowego to nie ma powodów do smutku. Za kwotę ze sprzedaży skarbu będzie miał możliwość zakupu nowego, znacznie bardziej wartościowego niż ten poszukiwany.

Dodaj komentarz