Brytyjczycy znaleźli wyjątkową złotą monetę.

Poszukiwacz amator, który za pomocą wykrywacza metalu przeszukiwał pole w hrabstwie Kent, odkrył pięknie zachowaną złotą monetę sprzed prawie 2000 lat.

Poszukiwacz skarbów znalazł złotą monetę z III wieku. Foto: British Museum

Moneta ozdobiona jest twarzą rzymskiego cesarza Allektusa, który rządził w 293 r., Podaje Daily Mail.

Na jego przedniej stronie są dwaj jeńcy klęczący przed Apollo, a rewers ozdobiony jest profilem Allektusa. Złota moneta waży 4,31 g, posiada 21,5 karata złota.

30-letni poszukiwacz skarbów z wykrywaczem metalu badał pole w pobliżu miasta Dover w hrabstwie Kent. W przeszłości biegła tu starożytna rzymska droga. Brytyjczyk początkowo był sceptycznie nastawiony co do autentyczności znaleziska, ponieważ wydawało się ono zbyt błyszczące i dobrym stanie jak na monetę rzymską. Jednak eksperci potwierdzili jej autentyczność.

Złota moneta znaleziona pod Dover za panowania Allektusa jest to drugie tego typu znalezisko. Jedyny okaz w równie dobrym stanie znajduje się w British Museum. Mężczyzna planuje sprzedać swoje znalezisko na aukcji za co najmniej 100 tysięcy funtów. Poszukiwacz skarbów przekaże połowę kwoty właścicielowi ziemi, na której dokonano odkrycia.

Warto dodać, że Allektus – rzymski cesarz i uzurpator zbuntowanej Wielkiej Brytanii w latach 293-296. Karauzjusz był skarbnikiem samozwańczego cesarza Wielkiej Brytanii, W 293 r. Allektus zabił Karauzjusza po przegranej bitwie pod Boulogne.

Dodaj komentarz