Poszukiwacze z Rosji odnaleźli bezcenny skarb.

Mimo, że poszukiwacze zgłosili odnalezienie skarbu będą mieć kłopoty. Nie mieli zgody na poszukiwania. Nie będzie taryfy ulgowej mimo, że skarb jest niezwykle cenny i pozwala rozwikłać wiele historycznych wątpliwości.

Artem Klyukut, szef departamentu archeologii Państwowej Dyrekcji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w jednym z mediów odniósł się do odnalezienie skarbu. Znalezisko jest wyjątkowe ponieważ odnaleziono dzban z ogromną ilością monet. Znalezisko pochodzi z XVI-XVII wieku.

Липецкие археологи ищут следы уникального клада
Dzban z monetami z XVI-XVII wieku.

Znalazcy wykazali się dobrą intencją zgłaszając do nas odnalezienie monet, ale nie posiadał odpowiednich zezwoleń. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musiałem zgłosić sprawę do prokuratury. Wymiar sprawiedliwości sam oceni czy zgłoszenie znaleziska zasługuje na złagodzenie ewentualnej kary.

Warto dodać, że poszukiwacze dowiadując się o zgłoszeniu sprawy do organów ścigania odmówili podania dokładnego miejsca znaleziska. Śledczy na podstawie postów na jednym z portali społecznościowych sprawdzają miejsca w jakich poszukiwacze dokonywali odkryć. Jeden z zatrzymanych dokumentował swoją pasję co powinno pomóc w identyfikacji miejsc w jakich dokonywali poszukiwań.

Artem Klyukut, szef departamentu archeologii Państwowej Dyrekcji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego stwierdza, że poszukiwania w Rosji to ogromna problem, z którym ciężko walczyć. Ogromna ilość terenu oraz miejsca ciężko dostępne nie pomagają w kontroli. Prawdopodobnie pod koniec 2020 roku kary za poszukiwania bez zezwoleń będą jeszcze surowsze. Jakiś czas temu zgłosiłem do Dumy Państwowej Rosji projekt o zmianie przepisów.

Obaj poszukiwacze obecnie znajdują się w areszcie. Zastosowano tymczasowy areszt ponieważ w ich mieszkaniach odnaleziono bardzo wiele bezcennych przedmiotów z różnych epok. Trwa weryfikacja przedmiotów i wycena strat na jakie narazili Federacje Rosyjską obaj poszukiwacze.

Dodaj komentarz