Poszukiwacz odkrył rzadką 500-letnią złotą monetę

35-letni Gareth Millward odkrył rzadką monetę na polu w Derbyshire. Łaciński napis na monecie brzmi: „Niech krzyż nas ocali, o Boże, nasz Odkupicielu” Jak twierdzą archeolodzy znalezisko pochodzi z czasów Tudorów. Statek z Królewskiej Armii na żaglu jest przedstawiony na awersie co umożliwiło szybką identyfikację.

Poszukiwacz skarbów wzbogacił się po wykopaniu 500-letniej złotej monety, która może być warta ponad 4000 GBP, ale zamierza sprzedawać monety.

A treasure hunter has struck it rich after digging up a 500-year-old gold coin that could be worth more than £4,000 ($5,200)
Poszukiwacz skarbów wzbogacił się wykopaniu 500-letniej złotej monety, która może być warta ponad 4000 funtów.

Gareth Millward odkrył monetę na polu niedaleko Ashbourne w Derbyshire i jak twierdzi jest to jego najlepsze znalezisko od kiedy rozpoczął swoją przygodę z wykrywaczem.

35-latek mówi, że miał przeczucie, że teren, po którym chodzi może przynieść mu ciekawe znalezisko.

Obszukiwał te miejsca od kilku tygodni. Znajomi często znajdowali tu monety, ale nie było nic co mogło by zaskoczyć. musiało trafić na mnie.

Archeolodzy twierdzą, że zabytek na licytacji może kosztować od 2000 do 4000 funtów chodź cena może jeszcze wzrosnąć patrząc na stan znaleziska. Moneta, która ma ponad 500 lat jest w bardzo dobrym stanie. Cena może rosnąć również ze względu na rzadkość występowania tego rodzaju monet

The hammered gold coin would have been used during the Tudor era and features an ancient ship with the Royal Arms on its sail
Złota moneta była środkiem płatniczym za panowania Tudorów i przedstawia statek z Królewskiej Armii na żaglu.

Wokół łacińskiego okręgu napisano: „Krzyż nas ocali, zbaw nas, o Chryste, nasz Odkupicielu”.

Znalazca nie zamierza sprzedawać monety. Już jakiś czas temu zapowiedział, że czeka tylko na proces identyfikacji i wyceny aby zabrać obiekt do domu. Poszukiwacz uważa, że popełnił by ogromny błąd gdyby teraz sprzedał znalezisko. Moneta ma być zabezpieczeniem na czarną godzinę i zostanie sprzedana tylko wtedy kiedy będzie miał jakieś problemy finansowe.

2 komentarze

Dodaj komentarz