Rosja: Pod podłogą znalazł torbę pełną monet i banknotów.

Mieszkaniec Troicka w Czelabińsku miał niewiarygodne szczęście. Podczas remontu domu znalazł skarby czasów cesarskich. Wszystko jest jak w bajce: stary skarb leżał w umiejętnie wykonanej skrzynce, a tam miedziane monety i zwitki banknotów – 22 tysiące rubli Mikołaja II. Kwota skarbu liczona na tamte czasy to ponad 22 milionów rubli.

Monety z czasów cara Mikołaja II.

Damir Iljałow nie mógł nawet przewidzieć, że tego dnia idzie po pieniądze. Gdyby nie remont, kto wie, ile przedrewolucyjny skarb leżałby pod podłogą.

„Wyrwałem jedną dębową deskę, znalazłem skórzany portfel. Potem za zauważyłem w pyle rozsypane monety. Wiedziałem, że musi być tego więcej i po chwili wyciągnąłem szmaciany woreczek. ”

„Spadek” pod deskami musiał zostawić jego pradziadek. Wiele razy słyszał plotki, że lubił chować pieniądze w bardzo oryginalnych miejscach. Pradziadek po śmierci żony był samotnikiem. Jako nauczyciel zarabiał 150 rubli miesięcznie. Jak na tamte czasy to sporo tym bardziej, że był raczej skąpcem.

Pod podłogą znaleziono maszynki do strzyżenia, czapki z futer fajka ze złota i kilka srebrnych naczyń.

„Może ukrył to wszystko na lepsze czasy, albo pozostawił to dla swoich bliskich. Pradziadek nie miał lekko był ofiarą represji w tamtym okresie ”- mówi właściciel domu Damir Iljałow.

Damir większość znalezionych skarbów przekaże na rzecz swojego rodzinnego kościoła. Część trafi na sprzedaż a druga ozdobi sąsiednie muzeum.

„Chcę pokazać mieszkańcom co znaleziono w naszej miejscowości. Właśnie tutaj przechodził jedwabny szlak. Kiedyś na polach trafiały się arabskie monety. ”- zauważa proboszcz parafii do którego trafi część znalezisk.

Dodaj komentarz