Rolnik wykopał skarby z XIII wieku w ogrodzie


W pobliżu francuskiego miasta Vareuil miejscowy rolnik znalazł skarb, którego eksperci nie mogą do tej pory wycenić. Rolnik kopiąc ziemię, znalazł około 14 tysięcy monet z XIII wieku. O niezwykłym znalezisku stacja radiowa France Bleu poinformowała na swojej stronie internetowej.

Jak wspomniano, znalezisko zostało odkryte 5 lat temu, ale zostało nagłośnione dopiero w grudniu tego roku. Powodem było długie badanie. Według samego rolnika skarb znalazł przez przypadek.

„Pomogłem przyjacielowi wyrównać ziemię, aby mógł posiać w tym miejscu trawę. Nagle zobaczyłem dużą metalową kulę wśród kamieni” – powiedział Roger Mutel.

Później stało się jasne, że kula wielkością przypomina piłkę do kosza składała się z 14 000 srebrnych i miedzianych monet z XIII wieku. Teraz Dominic Dussauds, numizmatyk, który podjął się wyceny skarbu i wciąż nie może określić jego ceny.

Według eksperta niektóre monety są wyceniane na 100 euro, ale we Francji jest około pięciu tysięcy kolekcjonerów średniowiecznych monet. Dlatego, jeśli wprowadzimy na rynek 14 000 monet, ryzykujemy spadek cen, podkreślił specjalista.

Monety musiał ukryć kupiec, często podróżował do Francji. Taki wniosek wyciągnięto, ponieważ wiele znalezionych monet było używanych w różnych częściach kraju.

Dodaj komentarz