Ogromny średniowieczny skarb znaleziony w Danii

Archeolog z Muzeum Vejle Casper Terp Hegsberg odkrył w podmiejskim lesie skarb około 1000 srebrnych i miedzianych monet średniowiecza, który stał się największym skarbem znalezionym w południowo-wschodniej Danii.

 Фото: VejleMuseerne
Zdjęcie: Vejle Museerne

Odkrycie zostało zgłoszone przez The History Blog. Według naukowców rzuci nowe światło na historię handlu na tym obszarze. Skarb został znaleziony na obszarze, w którym już dwa lata temu odkryto dwie monety.

Poszukiwacze przenieśli je do Muzeum Vejle. Archeolog Casper Hegsberg postanowił zbadać ten obszar za pomocą wykrywacza metalu. Szybko znalazł pierwszą monetę – była na płytkiej głębokości. Następnie detektor zaczął sygnalizować raz po raz, a Casper zaczął znajdować monetę za monetą.

„Taki skarb można znaleźć tylko raz w życiu, myślę, że nie powtórzy się on w mojej karierze jako archeolog”, mówi Hegsberg. „Myślałem, że znajdę tylko zgubiony portfel z 20 monetami na drodze. W rezultacie znalazłem setki monet”. Znalezisko było tak duże, że Hegsberg wezwał pomoc kolegi. Znaleźli także fragmenty ceramiki i tkaniny, do których przyczepiły się monety. Okazało się, że skarb został celowo ukryty. Ktoś owinął monety szmatką, a następnie włożył do glinianego garnka i zakopał.

Nawiasem mówiąc, w samym garnku znaleziono około dwieście monet, a po sąsiedzku znaleziono kolejne 803 monety. Spośród nich 80 procent okazało się srebrem, a reszta – miedzią. Większość monet została wybita w mieście Hanza w Niemczech około 1400 roku. Istnieje również kilka monet duńskich, jedna z nich ma datę 1424. To najmłodsza moneta w skarbie. Najwyraźnie to w tym czasie skarby zostały ukryte.

Naukowcy szacują, że 600 lat temu można było kupić 10 krów za znalezione pieniądze. Ta ilość wystarczyłaby na wyżywienie rodziny rolnika przez ponad rok.

W pierwszej połowie XV wieku Eryk Pomorski rządził Danią, między którymi miały miejsce znaczące konflikty między hanzeatyckimi miastami północnych Niemiec. Niektóre z nich przekształciły się następnie w wojny na pełną skalę.

Mimo to Liga Hanzeatycka pozostała głównym partnerem handlowym Danii przez cały okres swojego istnienia. Najwyraźniej tłumaczy to dużą liczbę niemieckich monet w skarbie.

Dodaj komentarz