Białoruś: Wykopał polskie i amerykańskie monety koparką

Operator koparki z Białorusi wykopał wiadro wypełnione monetami. Znalezisko pochodzi z pierwszej połowy XX wieku. Wśród nich polskie i amerykańskie.

Клад в Глубоком нашел 50-летний машинист экскаватара. Фото: Глубокский райисполком

Operator koparki wraz z firmą wykonawczą nie mogli uwierzyć kiedy ich oczom ukazała się tak ogromna ilość monet. Podczas prac budowlanych znaleziono prawdziwy skarb. W centrum miasta znaleziono srebrne oraz niklowe monetyi z pierwszej połowy XX wieku!

,,Zauważyłem wiadro z którego wysypały się monety. Oczywiście byłem w szoku – śmieje się 50-letni Siergiej Martynowicz. – Chciałem wziąć jedną monetę, aby pokazać wnukom. Ale wszystko musiałem oddać policji. Teraz całe miasto plotkuje, że znalazłem złoto! Koledzy żartują: pokazują kieszenie żeby wsypać im trochę pieniędzy.

Wszystkie monety znajdowały się w wiadrze. Wiadro znajdowało się na głębokości 70 – 80 centymetrów. Spokojnie można było by je wykopać zwykłą łopatą.

Co zaskakujące, następnego dnia Siergiej Martynowicz w miejscu odkrycia znalazł kolejną monetę podczas relacji na żywo w telewizji.

Znaleziono polskie i amerykańskie monety

Znaleziono wiele polskich monet, są też srebrne monety Carskiej Rosji o o nominałach 50 kopiejek i 1 rubla ”- mówi Alexander Khainovsky, starszy badacz w Muzeum Historyczno-Etnograficznym Glubokoye. – Monety nie zostały jeszcze wycenione i oszacowane. Wartość nie będzie wygórowana. Na przykład jedna znaleziona amerykańska moneta kosztuje około 50 USD. Nawiasem mówiąc, najbardziej interesujące w tym znalezisku są monety amerykańskie. Ktoś kto ukrył te monety musiał pracować na zachodzie i ukryć swój majątek prawdopodobnie czekając na lepsze czasy.

Skarb będzie można zobaczyć na żywo w miejskim muzeum.Na chwilę obecną monety są oczyszczane i katalogowane.

Кто-то спрятал клад с 300 монетами! Фото: Глубокский райисполком
Część odkrytego znaleziska.

Plotki po mieście już się rozeszły! Ludzie mówią, że znaleźliśmy skarb Napoleona – śmieje się Aleksander Chainowski. – Aby zaspokoić ciekawość naszych mieszkańców, zaprezentujemy znalezisko publicznie. Mamy nadzieję, że monety te pozostaną w naszym muzeum.

W Glubokoe to już nie pierwsze znalezisko. Na polu ornym rolnik znalazł garnek arabskich złotych monet. W 1999 roku jeden z budowniczych odkrył w ścianie kamienicy wnękę gdzie ukryto ponad 50 srebrnych monet o nominale 10 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Сотрудник Глубокского историко-этнографического музея Александр Хайновский (на фото слева) рассматривает монеты с экскаваторщиком Сергеем Мартыновичем. Фото: Глубокский райисполком
Alexander Hainovsky, pracownik Muzeum Historyczno-Etnograficznego Glubokoye (na zdjęciu po lewej) oraz Siergiej Martynowicz operator koparki. Zdjęcie: komitet wykonawczy okręgu Glubokoe.

Nagroda się nie należy!

Warto zapytać czy operator koparki zostanie w jakiś sposób nagrodzony. Oczywiście muzeum naciska aby w jakiś sposób podziękować znalazcy za jego uczciwość. Władze jak na razie w tej sprawie milczą.

W ubiegłym roku w miejscu budowy nowej stacji metra Vokzalnaya budowniczowie w Mińsku znaleźli złote monety o nominale 5 rubli z czasów Mikołaja II. Zostały one wycenione na kilka tysięcy dolarów. Zgodnie z przepisami robotnicy przekazali skarb państwu i nie otrzymali żadnej nagrody. Okazuje się, że budowniczowie wykonali swoje obowiązki, więc nie ma mowy o wynagrodzeniu. ,,Jeśli znaleźli by skarb w swoim ogródku to możemy mówić o nagrodzie. Takie mamy przepisy na Białorusi.”- stwierdził jeden z białoruskich urzędników.

Jeden komentarz

  1. Sami frajerzy na tej bialorusi. Oddawac skarb kiedy nagroda sie nie nalezy to trzeba byc idiota. Takie monetki mozna spokojnie opylic po 1 sztuce powoli to zwykla masówka.

Dodaj komentarz