W Estonii odnaleziono rzymskie monety

Skarb, odkryty jesienią 2019 r. W pobliżu wsi Ukhtna, zawiera unikalne starożytne monety wybite wRzymie, jak podaje „Sputnik Estonia”. Archeolog Mauri Kiudsoo powiedział , że niestety wiele monet uległo zniszczeniu, ale pozostały też takie które można zidentyfikować.

Odnalezione monety

Według Kiudsoo, który jest znawcą numizmatyki Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Tallinie, z pięćdziesięciu jeden monet znalezionego skarbu czternaście wybito w rzymskiej mennicy. Trzydzieści w pobocznych prowincjach imperium, a reszty nie można rozpoznać. „Wśród tych, którym udało się sklasyfikować, są tak zwane siostry, dupondius, tetradrachmy” – powiedział naukowiec.

To nie pierwsze takie odkrycie w Estonii

Chociaż nie był to pierwszy przypadek znalezienia skarbu z rzymskimi monetami w Estonii, Kiudsoo uważa to znalezisko za wyjątkowe i niezwykłe. Jego zdaniem monety mogłyby dostać się do krajów bałtyckich przez Morze Czarne i Dniepr. Unikalne rzymskie monety z III wieku odkryli członkowie historycznego klubu Kamerad, którzy szukali miejsca bitwy pod Rakovors. Między wojskami rosyjskimi a rycerzami duńsko-niemieckimi. Nie jest jasne, jak monety znalazły się w miejscu odkrycia. Naukowcy zasugerowali, że to może być miejsce składania ofiar lub ukryto je celowo. Takie monety są częściej spotykane w Prusach i na Litwie, co wynika z powszechnego handlu bursztynem w starożytnym świecie. Wcześniej największym znaleziskiem rzymskich monet III wieku był skarb odkryty w hrabstwie Parnawa kilka lat temu – zawierał on siedemnaście monet.

Latem 2019 r. znaleziono przedmioty z późnej epoki Wikingów i fragmenty biżuterii w pobliżu miasta Soomere. Srebrny skarb epoki Wikingów stał się jednym z dostępnych znalezisk ostatnich lat. Mężczyzna, który odkrył skarb, był przekonany że natrafił na fragmenty aluminiowej cyny. Zgłosił swoje znalezisko do odpowiednich służb dopiero po tym, jak zobaczył cienkie srebrne monety Wikingów w programie telewizyjnym o archeologii. Według naukowców z Uniwersytetu w Tallinie nie był to holistyczny skarb, ale „znalezisko rozproszone w wyniku prac rolniczych”. Po zgłoszeniu znaleziska archeolodzy profesjonalnie przeszukali pole, na którym odkryto monety, i uzupełnili skarb o inne przedmioty.

Dodaj komentarz