Znaleźli skarb pod podłogą zniszczonego muzeum

Podczas wykopalisk archeologicznych w Pskowie znaleziono zakopany skarb. Większość z nich to monety, które pozwalają prześledzić historię Rosji od XV do początków XX wieku. Eksperci z centrum archeologicznego w Pskowie przeprowadzili wykopaliska w piwnicy zniszczonego budynku Muzeum.

Sześć puszek o wymiarach 13 x 18 cm, znaleziono 15 września. Zawierały dużą kolekcję numizmatyczną, która pozwala nam prześledzić historię rosyjskich monet od XV wieku do początku XX wieku. Odkryto tzw. łezek monet Nowogrodu , Pskowa, Tweru, Moskwy – do monet Mikołaja II i monet koronacyjnych.

zcl6l-4c1g4
Odnaleziona puszka monet

Wśród nich są rzadkie: takie jak Polupoltinniki cara Aleksiej Michajłowicza lub monety Borysa Godunowa.

Pod posadzką kolejne monety

Po chwili odnaleziono kolejne przedmioty. Medale z XVIII – XIX w., Puchar i dwie szklanki z monogramami Katarzyny II oraz wiadro z herbem Cesarstwa i napisem. Ponadto archeolodzy odkryli przedmioty kultu od XV – XIX wieku:tryptyki, ikony, krzyże.

Historyczna wartość znalezisk znacznie przekracza wartość pieniężną. Obecnie znalezione przedmioty są wpisywane do rejestru i przygotowywane do oczyszczania.

Szef ekspedycji archeologicznej Tatiana Ershova powiedziała, że ​​w gazetach, w których pakowano znalezione przedmioty, udało się ustalić czas ukrycia skarbu. Na papierze widnieje data 1909. Według archeologa, najbardziej prawdopodobnym właścicielem takiej kolekcji może być spadkobierca kupca pskowskiego Fiodora Kluszkina (1837–1911), który w tym okresie mieszkał w Pskowie. Fedor Kluszuszkin był uznawany za największego kolekcjonera Carskiej Rosji.

Dodaj komentarz