Środa Wielkopolska: Chciał naprawić półkę, odnalazł skarb

Jak informuje Radio Poznań skarb w ratuszu, a dokładnie mówiąc w Urzędzie Stanu Cywilnego w Środzie Wielkopolskiej znalazł pracujący tam urzędnik.

Chodzi o stare dokumenty magistratu. Najstarsze powstały dwieście lat temu, ale rarytasem są też urzędowe papiery z okresu międzywojennego oraz z czasów niemieckiej okupacji.

  • Nikt o nich nie wiedział, choć znajdowały się w jednym z biur – opowiada ich znalazca, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Marcin Nowak.
  • To dziwnie może zabrzmi, bo jak można jeszcze coś znaleźć w urzędzie? Czyli w miejscu, które powinno być uporządkowane, gdzie powinno być wiadomo, gdzie co jest. No zdarzają się takie przypadki. Tu mamy wysokie pomieszczenia, stare szafy, ponad czterometrowe. No i jeszcze najwyższa półka w jednej z szaf była załamana do środka. I właśnie nad tą półką, poza kątem padania wzroku były te dokumenty – dodał.

Marcin Nowak trafił na dokumenty przypadkowo, chcąc poprawić złamaną półkę. Wszystko wskazuje na to, że te najcenniejsze będą musiały trafić do Archiwum Państwowego w Poznaniu. Na razie trzeba je sklasyfikować a łącznie to 10 tomów. Z pewnością są bardzo ważne dla Środy Wlkp. Dokumentują rozwój miasta od początku XIX wieku.

Dodaj komentarz