Stażysta znalazł skarb monet w kościelnej dzwonnicy

Prawdopodobnie podczas wojny trzydziestoletniej skarb został ukryty w świątyni Bad Camberg.

Серебряная монета 1623 года

Odnaleziono 96 monet, leżały na dzwonach kościelnych od kilku stuleci w małym mieście Hesji w Bad Camberg w Niemczech. Na początku tego roku zostały odkryte zupełnie przypadkowo podczas naprawy. Monety spadły, gdy 17-letni stażysta stolarz Aron Sauerborn usuwał resztki budowlane i inne pyły z drewnianych belek. Teraz, w Wigilię Bożego Narodzenia, otrzymał wynagrodzenie zgodne z obecnym prawem, którego wysokość jest owiana tajemnicą. Sam skarb stał się własnością lokalnej wspólnoty katolickiej.

Аарон Зауэрборн (Aaron Sauerborn)
Szczęśliwy znalazca Aron Sauerborn

Jak zauważa DPA, około dwa miesiące temu monety wróciły do ​​Bad Camberg po sprawdzeniu i oczyszczeniu. Eksperci sugerują, że skarb został ukryty w dzwonnicy lokalnego kościoła Świętych Piotra i Pawła podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1648). Większość monet jest srebrna z lat 1551–1630, ale znaleziono też złoto o wadze 3,13 grama. Wiele z nich jest dobrze zachowanych. Szczególnie cenna jest srebrna moneta z 1623 r. Z czasów Świętego Cesarza Rzymskiego Ferdynanda II.

Храм Святых Петра и Павла в Бад-Камберге
Kościół w którym dokonano odkrycia

Nie można było dokładnie ustalić, kto mógł ukryć skarb w dzwonnicy. Możliwe, że zrobił to ksiądz lub ktoś z bogatych parafian. Według przedstawiciela wspólnoty kościelnej nie zdecydowali jeszcze, co zrobić ze znaleziskiem. Jedna z opcji to przechowywanie w Muzeum Diecezjalnym w Limburgii.

Городской историк Манфред Кунц (Manfred Kunz) на колокольне храма, где был обнаружен клад монет
Historyk miasta Manfred Kunz przy dzwonnicy świątyni, w której odkryto skarb.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz