1200-letni skarb znaleziony w południowym Izraelu

Złote monety znaleziono w dzielnicy Jawne w centralnej dzielnicy Jerozolimy. Prawdopodobnie były to osobiste oszczędności garncarza, który pracował w okolicy. Dzielnica pochodzi z IX wieku naszej ery i była kiedyś strefą przemysłową.

The gold hoard was found inside a small juglet, near the entrance to one of the kilns and according to the archaeologists could have been the potter's personal savings
Złoty skarb został znaleziony w małym dzbanku, niedaleko wejścia do jednego z pieców. Zdaniem archeologów mogło to być osobiste oszczędności garncarza.

Skarb 1200-letnich złotych monet znaleziono w starożytnej „skarbonce” czwartego dnia Chanuki.

Monety zostały schowane w małym glinianym dzbanku i zostały znalezione przez Israel Antiquities Authority w Yavneh, mieście w centralnej dzielnicy Jerozolimy.

Odnaleziono złoty dinar z panowania kalifa Harounda A-Rashida – człowieka, na którym oparta była historia Arabian Nights.

„To bez wątpienia wyjątkowe i ekscytujące znalezisko, szczególnie podczas święta Chanuka”, powiedział jeden z głównych archeologów Liat Nadav-Ziv.

Zespół stwierdził, że skarb z okresu wczesnego islamu znaleziono w pobliżu starożytnego obszaru przemysłowego, który byłby aktywny przez setki lat.

„Pobiegłem w kierunku krzyku i zobaczyłem Marc Molkondov, doświadczonego archeologa z Israel Antiquities Authority, podchodzącego do mnie podekscytowany”, powiedział Nadav-Ziv.

„Szybko poszliśmy za nim na pole, byliśmy zaskoczeni widokiem skarbu”.

Liat Nadav-Ziv (right) and Marc Molkondov (left) with the hoard discovered in the former industrial area of Yavneh

Liat Nadav-Ziv (po prawej) i Marc Molkondov (po lewej) ze skarbem odkrytym w byłym obszarze przemysłowym Yavneh.

Większość monet pochodzi z wczesnego okresu Abbasydów – około IX wieku naszej ery, według eksperta monet Roberta Koola, który oceniał i datował skarb.

„Skarb obejmuje także monety rzadko spotykane w Izraelu” – mówi dr Kool.

„Są to złote dinary emitowane przez dynastię Aghlabid, która rządziła w Afryce Północnej w regionie współczesnej Tunezji.

„Monety emitowane w imieniu kalifatu Abbasydów z siedzibą w Bagdadzie. Bez wątpienia jest to dla nas wspaniały prezent na święto Chanuka ”.

Dodaj komentarz