Setki rzymskich złotych monet znalezionych w piwnicach starego teatru

Archeolodzy badają miejsce odnalezienia starych rzymskich monet w miejscu byłego teatru w północnych Włoszech.
Monety aprzynajmniej 300 z nich, pochodzą z późnej epoki cesarstwa rzymskiego i zostały znalezione w dzbanie ze steatytu w piwnicy Teatru Cressoni w Como na północ od Mediolanu.


Wazon z dynastii Qing znaleziony na poddaszu szacuje się na 19 milionów dolarów
„Nie znamy jeszcze szczegółowo historycznego i kulturowego znaczenia znaleziska” – powiedział minister kultury Alberto Bonisoli w komunikacie prasowym. „Ale ten obszar okazuje się prawdziwym skarbem dla naszej archeologii. Odkrycie, które napełnia mnie dumą”.


Ktokolwiek umieścił dzban w tym miejscu „zakopał go w taki sposób, aby w razie niebezpieczeństwa mógł go szybko zabrać” – powiedziała Maria Grazia Facchinetti, numizmatyk, ekspert od rzadkich monet – na poniedziałkowej konferencji prasowej.


„Były ułożone w rulony podobne do dzisiejszych w banku” – powiedziała, dodając, że monety mają ryciny o cesarzach Honoriuszu, Walentynianie III, Leonie I, Antonio i Libio Severo ”, więc nie przekraczają 474 w. n.e. „
„Zebrany materiał sugeruje, że nie był to depozyt bankowy a prywatny majątek”, dodał Facchinetti.


Archeolodzy odkryli również złoty pasek wewnątrz słoika.
Monety zostały odkryte w ubiegłym tygodniu, zgodnie z zarządzeniem Ministerstwem Dziedzictwa Kulturowego monety zostały przeniesione do laboratorium restauracji Mibac w Mediolanie, gdzie badają je archeolodzy i konserwatorzy.

Dodaj komentarz