10 największych odkryć archeologicznych w 2019 roku

„Megalopolis” z epoki brązu w Izraelu, „kryjówka kapłanów” w pobliżu Luksoru w Egipcie i ogromny starożytny mur w zachodnim Iranie to tylko niektóre z wielu niesamowitych historii archeologicznych, które odkryto w 2019 roku. Czas przedstawić 10 największych odkryć archeologicznych 2019 roku.

Niesamowite znalezisko

Znalezione obrazy dla zapytania decapitated skeletons roman
(Źródło zdjęcia: Archaeological Solutions)

Rok rozpoczął się od niesamowitego odkrycia. Archeolodzy znaleźli 17 pozbawionych głowy szkieletów, których głowy spoczywały między nogami lub stopami właściciela, na 1700-letnim rzymskim cmentarzu we wsi Great Whelnetham w Suffolk w Anglii.

Prawdopodobnie ich czaszki zostały usunięte z ich głów po śmierci. „Nacięcia na szyi były pośmiertne i zostały starannie umieszczone tuż za szczęką” – powiedział Live Science Andy Peachey, archeolog z Archaeological Solutions, firmy odpowiedzialnej za ekshumacje cmentarza.

U bezgłowych nie znaleziono żadnych przedmiotów. Odkryte kości były w dobrej kondycji, co sugeruje, że osoby zmarłe zdrowo się odżywiały. Kilka osób miało gruźlicę, która w tym czasie była powszechna w społecznościach rolniczych.

Dlaczego głowy tych ludzi zostały usunięte, jest tajemnicą. Jedną z możliwości jest to, że starożytni ludzie wierzyli, że głowa jest pojemnikiem duszy i należy ją usunąć, aby można było przejść do zaświatów.

Kolorowy grób

Podobny obraz

Egipt nadal zaskakuje odkryciami. Zdecydowanie najbardziej kolorowym odkryciem było odkrycie 4400-letniego grobowca Khuwy, urzędnika, który żył w czasach, gdy budowano piramidy w Egipcie.

Hieroglify znalezione w grobie ujawniają wiele tytułów Khuwy, w tym „nadzorcę khentiu-she Wielkiego Domu”, „jednego z dziesięciu Górnego Egiptu” i „jedynego przyjaciela” faraona. Wszystkie te tytuły wskazują, że był on jakimś ważnym urzędnikiem.

Tym, co wyróżnia to odkrycie, jest niezwykłe zachowanie kolorowych obrazów grobowca. Malowidła przedstawiają statki pod żaglami, Egipcjan pracujących na polach i złożone wzory, których opisanie słowami jest prawie niemożliwe. Kolory dają życie tym malowidłom; a fakt, że są one tak dobrze zachowane, pomimo upływu ponad 4 tysiącleci czasu, jest niezwykłe.

Nieudana próba opuszczenia Afryki

Znalezione obrazy dla zapytania apidima cave fossils provide earliest evidence of homo sapiens in eurasia
(Źródło zdjęcia: Copyright Katerina Harvati / Eberhard Karls University of Tübingen)

Jeśli za pierwszym razem się nie udało, spróbuj ponownie. To lekcja, którą Homo sapiens nauczył się około 210 000 lat temu. Wynika to z odkrycia czaszki w jaskini w południowej Grecji. Naukowcy twierdzą, że czaszka jest najwcześniejszym przykładem czaszki Homo sapiens znalezionej poza Afryką i ujawnia nieudaną próbę rozprzestrzenienia się poza Afrykę. Ale tam, gdzie Homo sapiens, nie umiał Neandertalczycy odnieśli sukces 170 000-letnia czaszka znaleziona w tej samej jaskini ujawnia, że ​​neandertalczycy przebywali w tym regionie przez pewien czas.

Naukowcy twierdzą, że Homo sapiens z powodzeniem rozprzestrzenił się poza Afryką dopiero w późniejszym czasie. „Wiemy z dowodów genetycznych, że wszyscy żyjący obecnie ludzie poza Afryką mogą prześledzić swoje pochodzenie od głównego rozproszenia poza Afryką, które miało miejsce między 70 000 a 50 000 lat ”, badaczka Katerina Harvati, profesor paleoantropologii na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej. Homo sapiens stał się w końcu jedynym gatunkiem hominidów na planecie, wraz z wyginięciem neandertalczyków i innych hominidów.

Odkrycia z Doliny Królów

Podobny obraz
(Źródło zdjęcia: egipskie Ministerstwo Starożytności)

11 października 2019 r. Archeolodzy w Egipcie ogłosili kilka ciekawych odkryć w Dolinie Królów, gdzie członkowie rodziny faraonów zostali pochowani około 3000 lat temu. W zachodniej dolinie znaleźli kompleks warsztatowy, w którym pracownicy produkowali materiały do ​​grobowców. Odbywały się między innymi warsztaty kolorowania ceramiki, produkcji mebli i czyszczenia złota. Znaleźli także wykopany w dolinie pokój, w którym mumifikowano, wraz z resztkami lnu, liny i innych materiałów pozostałych po mumifikacji. Znaleźli także kawałek drewna z dwoma zębami, który mógł być używany jako wózek widłowy do przenoszenia mebli.

Archeolodzy znaleźli także nowe ceramiki z napisami, które ujawniają zapiski pozostawione przez robotników z Doliny Królów. Znaleźli obszar do pieczenia chleba oraz przechowywania żywności i wody. Odkryli także dwie mumie w pobliżu grobowca potężnego żeńskiego faraona Hatszepsut. Okrycie tak wielu znalezisk w ciągu jednego roku jest imponujące i może utorować drogę do kolejnych odkryć w 2020 roku.

Epoka brązu „megalopolis”

Znalezione obrazy dla zapytania bronze age new york
(Źródło zdjęcia: Assaf Peretz, Israel Antiquities Authority)

5000-letni megalopolis z wczesnej epoki brązu, w którym mieszkało około 6000 osób (wówczas duża populacja), został odkryty w miejscu En Esur w Izraelu. W mieście odkryto miliony fragmentów ceramiki, narzędzi krzemiennych, naczyń bazaltowych i dużą świątynię wypełnioną spalonymi kośćmi zwierząt oraz figurkami.

Jedna z figurek przedstawia ludzką głowę z odciskiem pieczęci, przedstawiającą ludzkie ręce uniesione w górę. Świątynia miała ogromny kamienny basen, w którym znajdowały się płyny, które prawdopodobnie były używane do rytuałów religijnych. Wygląda na to, że obszary mieszkalne i publiczne miasta, ulice, uliczki i świątynie zostały starannie zaplanowane.

„To ogromne miasto – megalopolis w stosunku do wczesnej epoki brązu, w którym tysiące mieszkańców, utrzymujących się z rolnictwa, żyli i handlowali z różnymi regionami, a nawet z różnymi kulturami i królestwami w okolicy”, Itai Elad, Yitzhak Paz i Dina Shalem, dyrektorzy wykopalisk, powiedzieli w oświadczeniu o odkryciu. Powiedzieli, że miasto było „Nowym Jorkiem epoki brązu” regionu.

Dowody na istnienie Piłata

Znalezione obrazy dla zapytania 2000 year old lost street built by pontius pilate uncovered in jerusalem
(Zdjęcie: Tel Aviv: Journal of Institute of Archaeology of Tel Aviv University)

Poncjusz Piłat, rzymski prefekt Judei, który przewodniczył procesowi Jezusa, w ciągu całej historii uważany był za zwyrodnialca; ale w 2019 roku archeolodzy dokonali odkrycia, które sugeruje, że nie był takim złym facetem. Archeolodzy odkryli, że Piłat zbudował w Jerozolimie wielką ulicę, która rozciągała się na 2000 stóp (600 metrów) i zbudował basen Siloam – miejsce, w którym pielgrzymi mogli się kąpać i napić się świeżej wody – na Wzgórze Świątynne, najświętsze miejsce w judaizmie. Badacze uważają, że ulica została zbudowana przez Piłata, ponieważ najnowsze monety znalezione pod ulicą pochodzą z 30-31 r. n.e., kiedy to Piłat był prefektem.

Starożytne zapiski mówią, że oprócz przewodnictwa w procesie Jezusa, Piłat ukradł także pieniądze ze zbiórki na budowę akweduktu, naruszył żydowskie prawa religijne i wymordował ludzi protestujących przeciwko jego decyzjom. Nowo odkryta ulica, która wymagałaby zbudowania 10 000 ton wydobywanej skały wapiennej, sugeruje, że Piłat nie był tak skorumpowany i nieczuły, jak twierdzą zapisy historyczne. Przed tym znaleziskiem odkryto bardzo niewiele dowodów archeologicznych związanych z Poncjuszem Piłatem.

Kryjówka kapłanów

Znalezione obrazy dla zapytania egypt archaeologists find 20 ancient coffins near luxor
(Źródło zdjęcia: egipskie Ministerstwo Starożytności)

Archeolodzy odkryli 30 doskonale zachowanych zamkniętych drewnianych trumien mających 3000 lat w „El-Assasif”, nekropolii w pobliżu Luksoru w Egipcie. Nazwali to odkrycie „kryjówka kapłanów”, ponieważ niektóre mumie mogą skrywać szczątki starożytnych kapłanów. ,,Kryjówka” to miejsce, w którym ukryto wspomniane mumie. Żywe kolory i skomplikowane wzory na trumnach są dobrze zachowane pomimo upływu 3 tysiącleci.

Mumie w trumnach są również dobrze zachowane. Kiedy dwie trumny zostały otwarte podczas konferencji prasowej, zewnętrzne pokrycie mumii wyglądały na nietknięte. Archeolodzy odkryli, że w 30 drewnianych trumnach pochowano 23 dorosłych mężczyzn, pięć dorosłych kobiet i dwoje dzieci. Analiza odkrytych mumii i tłumaczenie hieroglifów jest w toku na nowe informacje musimy poczekać przynajmniej rok.

Zadziwiające jest to, że tak wiele zapieczętowanych trumien, których mumie pozostały nietknięte. Okradanie grobów było częstym zjawiskiem w Egipcie zarówno w czasach starożytnych, jak i współczesnych.

Niesamowite odkrycie w Wielkiej Brytanii

Znalezione obrazy dla zapytania 2200 year old shields
Źródło zdjęcia: Map Archaeological Practice)

Ten 2200-letni grób zawiera szczątki człowieka, który zmarł w wieku 40 lat i został pochowany ze niesamowitą brązową tarczą, rydwanem i dwoma końmi w „skaczącej” pozie. Odkrycie zostało okrzyknięte jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych dokonanych kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii. Tarcza ma około 75 centymetrów średnicy i jest ozdobiona serią skomplikowanych szlaczków i czegoś, co wygląda jak kula wystająca ze środka.

Ten mężczyzna był prawdopodobnie „znaczącym członkiem jego społeczeństwa”, powiedziała Paula Ware, archeolog z MAP Archaeological Practice Ltd., która kierowała zespołem, który odkrył grób w pobliżu Pocklington w Anglii. Ware stwierdził, że odkrycie zostało nienaruszone i wykopane przy użyciu nowoczesnych technik archeologicznych sprawia, że miejsce to jest szczególnie ważne.

Masywna ściana

Znalezione obrazy dla zapytania ‫کشف دیوار در سرپل ذهاب‬‎
Źródło :Google Maps

Ściana rozciągająca się na około 115 kilometrów została odkryta w zachodnim Iranie. Biegnącej z północy na południe między górami Bamu na północy i obszarem w pobliżu wioski Zhaw Marg na południu, zbudowana z około 1 miliona metrów sześciennych kamienia. Podczas gdy miejscowi ludzie i kilku archeologów wiedzieli o istnieniu muru, nigdy nie został opisany i ukazany szerszej publiczności. Kiedy ukazał się artykuł o murze w czasopiśmie Antiquity, napisany przez Sajjada Alibaigiego, profesora archeologii irańskiej na Uniwersytecie Razi w Kermanshah został zwolniony z pracy.

„Pozostałości konstrukcji, teraz zniszczone, są widoczne w miejscach wzdłuż muru. Mogą to być wieżyczki lub budynki” – napisał Alibaigi. Zauważył, że ściana jest wykonana z „naturalnych lokalnych materiałów, takich jak bruk i głazy, z zaprawą gipsową, która przetrwała miejscami”.

Nie jest jasne, kiedy mur został zbudowany, kto go zbudował i dlaczego. Ceramika znaleziona przy murze sugeruje, że została zbudowana w IV wieku p.n.e. i szóstego wieku naszej ery, napisał Alibaigi. Partowie (którzy rządzili między 247 p.n.e. a 224 r.n.e.) i Sasanianie (224-651 r. N.e.) to dwa imperia, które rozkwitły na tym obszarze i każde z nich mogło zbudować mur.

Kaski na głowy dla dzieci

Znalezione obrazy dla zapytania 2 infants were buried wearing helmets made
(zdjęcia: Sara Juengst)

Dwoje niemowląt, pochowanych około 2100 lat temu, znaleziono z „kaskami” wykonanymi z czaszek innych dzieci. Niemowlęta z kaskami znaleziono w grobie z resztkami dziewięciu innych osób w miejscu Salango, na wybrzeżu środkowego Ekwadoru.

Archeolodzy stwierdzili, że kaski zostały ciasno umieszczone nad głowami niemowląt. Archeolodzy zauważyli, że czaszki starszych dzieci nie miały już kasków. Ochronę używano tylko do pochówku a nie codziennego użytku.

Archeolodzy twierdzą, że jest to jedyny znany przypadek, w którym czaszki dzieci były używane jako kaski dla pochowanych niemowląt. Nie jest jasne, co zabiło niemowlęta lub dzieci. Nie jest również jasne, dlaczego stosowano taką ochronę i zostały umieszczone na niemowlętach. Archeolodzy napisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie Latin American Antiquity „może to być próba zapewnienia ochrony tych„ bezbronnych i małych ”dusz.

Dodaj komentarz