Archeolodzy odkrywają tajemnice rozległego pałacu Majów w pobliżu Cancún

Prace prowadzone są w ruinach dużego pałacu Majów odkrytego w Meksyku na północnym wschodzie Jukatanu, 100 mil na zachód od Cancún. Ma ponad 1000 lat i stanie się wraz sąsiednimi obszarami atrakcją dla odwiedzających ten region.

Mayan Ruins 3.jpg

Konserwacja ruin dużego pałacu Majów © Mauricio Marat, INAH.

Starożytny budynek w strefie archeologicznej Kulubá prawdopodobnie składa się z sześciu pomieszczeń, ma długość 55 metrów, szerokość 15 metrów i wysokość 6 metrów. Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) nadzoruje badanie tego miejsca przez specjalistów w dziedzinie archeologii i restauracji. Odkryto, że budynek miał dwie fazy rozbudowy: jedną w późnym okresie klasycznym (600–900 n.e.), a drugą w końcowym okresie klasycznym (850–1050 n.e.). Uważa się również, że miasto Chichén Itzá w przeszłości kontrolowało Kulubę.

Specjaliści od ochrony zabytków pracują jednocześnie nad innymi obszarami badań w szerszym kompleksie. Trwają prace nad budynkiem zwanym Świątynią U, który ma rzeźbione kamienie i jest pokryty warstwą sztukaterii przypominającą literę „U”. Do tej pory archeolodzy odkryli dwa pokoje mieszkalne, ołtarz i duży okrągły piec, a także szczątki z miejsca pochówku. Przyszłe badania antropologii fizycznej pozwolą im ustalić płeć, wiek oraz nawyki Majów.


Jeśli chodzi o ochronę, rozważana jest jedna opcja: wykorzystanie roślinności do ochrony delikatnych struktur poprzez ponowne zalesianie określonych miejsc drzewami. Celem jest ochrona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wiatru i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Mayan Ruins in Mexico
Świątynia zwana ,,U” jest także przedmiotem zainteresowania archeologów © Mauricio Marat, INAH

Dodaj komentarz