Archeolodzy odkrywają 200 kolejnych chińskich wojowników z Terakotowej Armii

Gliniane figury są częścią ogromnej podziemnej armii zbudowanej w celu ochrony potężnego cesarza Qin Shi Huanga w życiu pozagrobowym.

Terracotta Army
Większość nowo odkrytych wojowników została wyrzeźbiona w jednej z dwóch pozycji: albo trzymała broń na lancy, z prawymi rękami zgiętymi i pięściami częściowo zaciśniętymi, albo niosła łuki, z prawymi rękami zwisającymi swobodnie. Foto: Kevin McGill -Wikimedia

Gliniana armia otacza mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga, którego krótkie, ale budzące grozę panowanie trwało od 221 do 210 p.n.e. Archeolodzy szacują, że około 7000 wojowników, z których ponad 2000 zostało wykopanych, zostało pochowanych wraz z cesarzem. Teraz państwowa agencja informacyjna Xinhua ogłosiła odkrycie dodatkowych 200 żołnierzy, a także dużej liczby broni, w grobie cesarza.

Znaleziska zostały znalezione w trakcie 10-letniego programu wykopalisk „ 1 Pit ”, największy z trzech głównych dołów zawierający fascynujące postacie. (Czwarta krypta odkryta podczas wczesnych prac okazała się pusta, co sugeruje, że projekt pochówku został porzucony).

Shen Maosheng, badacz, który kierował wykopaliskami, powiedział Xinhua, że ​​większość nowo odkrytych wojowników została wyrzeźbiona w jednej z dwóch pozycji: albo trzymała broń na lancy z wygiętymi prawymi rękami i częściowo zaciśniętymi pięściami, albo dźwigała łuki a prawe ręce swobodnie zwisały. Postacie były rozmieszczone w różnych pozycjach w obrębie dołu w zależności od ich zadań wojskowych; szczegóły dotyczące ich zbroi i ubrania wskazują na ich stopień wojskowy. Ta indywidualność jest jedną z bardziej niezwykłych cech żołnierzy: wszystkie znalezione do tej pory postacie mają wyraziste rysy twarzy, fryzury i cechy fizyczne.

Terracotta Warrior
Nie ma dwóch takich samych wojowników.

Archeolodzy odkryli także wiele innych zaskakujących znalezisk, w tym 12 glinianych koni, pozostałości dwóch rydwanów, kolorowe tarcze, miedziane miecze, łuki, broń przechowywaną w skrzyniach i ślady butów.

Armia podziemna została utworzona na rozkaz Qin Shi Huanga wkrótce po jego wstąpieniu na tron ​​państwa Qin w wieku 13 lat. Podbił otaczające go wojujące państwa, tworząc pierwsze zjednoczone imperium chińskie i podjął szereg działań mających na celu scentralizować jego administrację i wzmocnić infrastrukturę. Oprócz ujednolicenia ciężarów, miar i języka pisanego młody władca zbudował szereg fortyfikacji, które później stały się podstawą Wielkiego Muru zbudował także sieci dróg i kanałów.

Mówi się, że Qin Shi Huang żywo interesował się nieśmiertelnością. Według Encyklopedii Brytanii odbył serię „badań nad śmiercią”, ale tylko częściowo, ponieważ miał nadzieję znaleźć zielarzy lub alchemików, którzy mogliby zapewnić mu eliksir życia. Chociaż wysiłki te okazały się bezowocne, cesarz prawdopodobnie dążył do kontynuowania swej supremacji po śmierci. Jego kompleks grobowy o powierzchni 32 kilometrów kwadratowych jest „prawdopodobnie kopią tego co otaczało cesarza za życia”. napisał Arthur Lubow dla magazynu Smithsonian w 2009 roku. Mauzoleum nie zostało otwarte dla zwiedzających z powodu obaw o zachowanie zabytku oraz bezpieczeństwo zwiedzających, starożytne pisma wskazują, że „był wypełniony biurami i pawilonami”. Eksperci uważają, że rozległa gama wojowników z terakoty Qin Shi Huanga miała chronić go w życiu pozagrobowym.

Szacuje się, że 700 000 pracowników pracowało przez trzy dekady, aby zbudować skomplikowany kompleks pochówku – gigantyczny projekt, który został przerwany podczas powstań po śmierci cesarza. Kolejne dwa tysiące lat zajęło odkrycie podziemnego imperium Qin Shi Huanga, a jak pokazują ostatnie badania, wciąż istnieje jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic.

Dodaj komentarz