W Grecji odnaleziono królewskie groby wzniesione 3500 lat temu

Archaeologists in Greece find 3,500-year-old royal tombs 4
Wejście do odkrytych grobowców


W Grecji amerykańscy archeolodzy odkryli dwa monumentalne królewskie groby , które powstały ok 3500 lat temu w pobliżu głównego pałacu z epoki mykeńskiej w południowym regionie Peloponezu. W oświadczeniu greckie ministerstwa kultury stwierdziło, że dachy obu grobowców w pobliżu pałacu Pylos z epoki brązu zawaliły się w starożytności, a komnaty zapełniły się tak dużą ilością ziemi i gruzu, że rabusie nie byli w stanie ich splądrować. Niemniej jednak groby były bardzo mocno uszkodzone – w przeciwieństwie do innego grobu mykeńskiego znalezionego w pobliżu w 2015 r., Grobowiec był wypełniony złotem i srebrem, ogromną ilością biżuterii i cennych przedmiotów.

Archaeologists in Greece find 3,500-year-old royal tombs 2
Odnaleziono pierwsze przedmioty wykonane ze złota

W dwóch odnalezionych grobowcach znaleziono złoty pierścień, pieczęci i złoty amulet starożytnej egipskiej bogini, który podkreślał powiązanie miejsca z handlem i kulturą epoki brązu. Ministerstwo stwierdziło, że odkrycie było szczególnie ważne, ponieważ rzuciło światło na wczesne etapy greckiej cywilizacji mykeńskiej.

Archaeologists in Greece find 3,500-year-old royal tombs 3
Widok z góry na odkryte grobowce.

Era mykeńska, w przybliżeniu 1650-1100 p.n.e. dostarczyła wiele mitów i legend starożytnej Grecji, w tym o wojnie trojańskiej.

Większy z dwóch grobowców miał średnicę 12 metrów pod poziomem powierzchni, a jego kamienne ściany przetrwały do ​​wysokości 4,5 metra to mniej niż połowa pierwotnej wysokości. Drugi miał około dwóch trzecich tej wielkości, a jego ściany mają wysokość dwóch metrów. Oba należą do grobowca typu Tolos, masywnych kopułowych konstrukcji podziemnych zarezerwowanych dla mykeńskich członków rodziny królewskiej, które mogą osiągnąć wysokość około 15 metrów.

W ciągu ostatnich dwóch lat zostały one wykopane przez archeologów z University of Cincinnati, którzy odkryli także pobliski bogaty pochówek, znany jako grób Griffin Warrior, nazwanego tak od znajdujących się tam ozdób.

Archaeologists in Greece find 3,500-year-old royal tombs
Ilość złotych przedmiotów zapiera dech w piersiach.

Wszystkie trzy groby, wraz z innym grobowcem Tolos znalezionym w pobliżu dziesięć temu, zostały zbudowane wcześniej niż rozległy pałac, którego ruiny leżą po sąsiedzku. Miejsce to jest znane z Odysei Homera jako siedziba króla Nestora.

2 komentarze

Dodaj komentarz