W Rosji odkryto złote ruble o wartości ponad 100 tys. złotych

Archeolodzy z Moskwy odkryli skarb złotych monet z czasów panowania cara Mikołaja II. Złote monety o nominałach 5 i 10 rubli zostały ukryte przed rewolucją w 1917 roku. Ktoś włożył monety do blaszanego pudełka i zakopał je w piwnicy domu. Skarb czekał na odkrycie ponad 100 lat. Właściciel domu nie otrzyma nagrody ponieważ powiadomił służby państwowe.

Обнаруженные монеты датируют рубежом XIX и XX веков.
Odnaleziono ponad 60 złotych monet o nominale 5 i 10 rubli.


Skarb został odkryty przez 40-letniego moskiewskiego archeologa Konstantina Kretinina. Jest jednym z najbardziej uznanych archeologów w Rosji. Sam archeolog nie dostanie nagrody za znalezienie skarbu ponieważ działa na rzecz państwa a to państwo wypłaca mu należyte wynagrodzenie.

Skarb odkryto w domu prywatnym, mimo wszystko właściciel posiadłości również nie otrzyma żadnej nagrody. Prawo w Rosji nie przewiduje wynagrodzenia dla właściciela posesji, który zgłosił możliwość odkrycia skarbu. Prawo jest tym bardziej okrutne ponieważ właściciel zgłosił odkrycie skarbu władzom państwowym, którzy nie mają obowiązku wypłaty nagrody.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu

Wszystkie zabytki należą do Federacji Rosyjskiej więc właścicielowi tylko podziękowano i rozkopano mu piwnicę. Wstępnie odnaleziono 60 złotych monet z czego większość występuje w zlepkach. Prace archeologiczne jeszcze trwają ponieważ cały czas odnajdywane są pojedyncze sztuki z spoza metalowego pojemnika.

Archeologowie wyjaśniają, że gdyby właściciel sam wydobył skarb otrzymał by z tego tytułu jakąś nagrodę, ale powiadomił służby które same dokonały przeszukania więc nagroda się nie należy.

Przedmioty oszacowano na kwotę ponad 100 tys. złotych choć suma może wzrosnąć ze względu na kolejne odnalezione monety.

Właściciel domu w którym odnaleziono monety zapowiedział w wywiadzie dla RT., że będzie walczył o nagrodę lub zwrot monet.

Znalezione obrazy dla zapytania Золотой рубль царь Николай II
Większość monet jest w bardzo dobrym stanie.

Dodaj komentarz