Archeolodzy znajdują groby rzymskich patrycjuszy

Szczątki kobiety, która prawdopodobnie została pochowana z poduszką za głową.
Zdjęcie: archeolog Wessex

Odkrycie miejsca pochówku w Somerton daje wskazówki co do pozycji społecznej pochowanych tam osób.

Odkryto miejsce pochówku ponad 50 osób podczas prac budowlanych nowej szkoły w Somerton.

Archeolodzy twierdzą, że odkrycie w Somerton, rzuca nowe światło na życie i śmierć w południowo-zachodniej Wielkiej Brytanii tuż po inwazji rzymskiej.

Niektóre osoby pochowane na rzymsko-brytyjskim cmentarzu miały najwyraźniej wysoki status, a pozycja czaszki jednej kobiety wskazywała, że ​​jej głowa początkowo spoczywała na poduszce.

Na dnie grobów znaleziono również małe gwoździe, co sugeruje, że większość ludzi została pochowana w butach ćwiekowanych.

Ludzkie szczątki i garnek do gotowania odkryte podczas prac archeologicznych.
Zdjęcie: archeolog Wessex

Struktura grobów jest niezwykła ponieważ większość została wyłożona miejscowym kamieniem i uszczelniona tego samego rodzaju płytami, z których wykonano pokrywy.

Inne znaleziska obejmują „przedmioty grobowe”, takie jak ceramika i biżuteria, oraz wykopany garnek, który zawierał skrzydełko kurczaka. Odkryto także monetę z czasów cesarza Wespazjana , który rządził od 69 do 79 roku n.e., oraz kawałek rzeźbionej kości, najprawdopodobniej z rękojeści noża.

Moneta z okresu panowania cesarza Wespazjana znaleziona w jednym z grobowców. Zdjęcie: archeolog Wessex

Czas na badania DNA

Steve Membery, archeolog i członek South West Heritage Trust, który nadzorował wykopaliska, powiedział: „To miejsce jest znaczącym odkryciem. Osoby miały najwyraźniej status patrycjuszy. Większość grobów Wielkiej Brytanii ma kształt prostokąta, na którym ciało leży na plecach. Poświęcono bardzo dużo czasu na tym aby wyglądały godnie dla pochowanych tam osób ”.

Kliknij i sprawdź oferty sklepu

Przeprowadzona zostanie analiza DNA, aby dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy zostali pochowani w Somerton. Uważa się, że prawdopodobnie byli to Brytyjczycy, którzy przyjęli rzymskie zwyczaje po inwazji i otrzymali pełnoprawny status obywateli rzymskich.

Rzymianie potrzebowali osób, którzy znają tutejsze zwyczaje i pomogą w zarządzaniu zdobytymi ziemiami. Otrzymanie statusu nie było dla nich łatwe, ale jak najbardziej możliwe.

Dodaj komentarz