historia

Łowił ryby, znalazł celtycką monetę sprzed ponad 2 tys. lat

Stater celtycki, bardzo rzadka moneta sprzed ponad 2 tys. lat, trafił do sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Znalazca twierdzi, że trafił na nią przypadkiem podczas wykopywania robaków potrzebnych do połowu ryb.

Zdjęcie odnalezionej monety dzięki uprzejmości jednego z czytelników. R.Ś.

Anonimowy znalazca poinformował WKZ w Sandomierzu o odnalezieniu rzadkiej monety typu celtyckiego. Moneta nazywana ,,staterem” typ. D/4 pochodzi z I wieku n.e.

Pomoc we wstępnej identyfikacji udzieliło Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo z siedzibą w Opatowie, w składzie Pan Kamil Bilski i Rafał Świerkula.

Jest to niezwykle rzadka moneta (w Polsce wiadomo o kilku). Wybita w krakowskiej mennicy. Mężczyzna, który chciał zachować anonimowość znalazł monetę podczas wykopywania robaków do połowu ryb. Odkrycie miało miejsce jesienią ubiegłego roku, ale dopiero teraz ujawniono informację o tym niezwykle rzadkim znalezisku.

Odwiedź sklep i skorzystaj z oferty

Nie mamy na ten moment informacji czy w miejscu odnalezienia monety zostaną przeprowadzone badania archeologiczne. Moneta została znaleziona na jednym z pól ornych w okolicach Opatowa.

Warto zaznaczyć, że wydobyta moneta może zapoczątkować szereg innych odkryć w tym rejonie Polski. Statery wybijano ze stopu złota i srebra oraz samego srebra.

Podziękowania należą się również dla znalazcy monety i poinformowania WKZ o odkryciu. Znalezisko może pomóc poszerzyć naszą widzę o ludziach zamieszkujących ziemię sandomierską ponad 2 tys. lat temu.


4 komentarze

  1. Jeśli to był detektorysta to mu współczuje…Okłamuje ludzi w koło siebie okłamuje siebie…Jeśli wędkarz to wielki szacun.

    1. Gdybyśmy znali dane tej osoby moglibyśmy ocenić jego postępowanie. Jeśli to faktycznie rybak, gratulacje dla niego. Znalazł wykrywaczem… gdyby się przyznał to zapewne przeszukanie, sąd i wyrok…. Strach przed odpowiedzialnością…. nie dziwię się, bo obecne przepisy są chore.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: