W Bingöl we wschodniej Turcji znaleziono 4500-letnie butelki dla niemowląt

Archeolodzy odkryli starożytne butelki dla niemowląt z 2500 roku p.n.e. podczas wykopalisk w Kopcu Norik we wschodniej prowincji Bingöl w Turcji.

Rare 4,500-year-old baby bottles discovered in Bingöl, eastern Turkey
Okryte butelki cienki dzióbek przystosowany dla niemowląt.

Odkrycia dokonano w wiosce Murat w dystrykcie Solhan Bingöl, podała Ihlas News Agency (IHA). Archeolodzy znaleźli trzy artefakty z dzióbkami zidentyfikowanymi jako butelki dla niemowląt wykonane z gliny. Badania potwierdziły, że butelki miały pojedyncze uchwyty i mogły pomieścić około 50 do 150 miligramów płynu.

Wykopaliska zostały przeprowadzone pod koordynacją Ministerstwa Kultury i Turystyki, dyrektora Muzeum Elazığ Ziya Kılın. Pracę wspierał Wydział Archeologii Uniwersytetu Fırat z dziekanem Abdulkadirem Özdemirem. Kılınç zauważył, że archeolodzy odkryli 160 innych przedmiotów na powierzchni powierzchni 100 metrów kwadratowych.

„Wszystkie przedmioty znalezione w osadzie zostały przeniesione do naszego muzeum po ich zarejestrowaniu”, powiedział Kılınç, dodając, że zidentyfikowali łącznie 124 obiekty.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu

Butelki dla niemowląt były najciekawszym znaleziskiem, dodając, że podobne butelki sprzed 2000 lat odkryto dwa lata temu w zachodniej prowincji Çanakkale. Rzadkie artefakty nazwał „bezcennymi przedmiotami” dla Muzeum Elazığ.

Archeolodzy podkreślają, że w jednym miejscu znaleziono przedmioty z epoki brązu, żelaza oraz wczesnego okresu bizantyjskiego. Tym bardziej należy skupić się na jak najdokładniejszym zbadaniu wszystkich wydobytych artefaktów.

Wykopaliska w Bingöl rozpoczęto początkowo w kwietniu 2019 r. Archeolodzy wcześniej wydobywali próbki zboża, co udowodniło, że kopiec był najwcześniejszą osadą rolniczą na tym obszarze.

Znalezione obrazy dla zapytania Elazığ Ziya Kılınç
Koordynator działań archeologicznych oraz Minister Kultury i Turystki Turcji
Elazığ Ziya Kılınç

Dodaj komentarz