W piwnicach hotelu w Lipawie znaleziono cenne zabytki

Pod posadzką słynnego niegdyś słynnego hotelu Madame Hoyer w Lipawie odnaleziono wiele niezwykłych zabytków.

zdjęcie: Inga Ozola

„Pod przewodnictwem architekta Liesms Markovsa i archeologa budowlanego Jurisa Zviedrāna próbowaliśmy przesiać piasek, który wpadł do piwnicy pod dawną przestrzenią pubową”, powiedział dyrektor muzeum Liepāja Dace Kārkla. „Był tylko jeden cel – dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywa ten budynek”, powiedział Kārkla. Popularny hotel miał wielu gości, w tym rosyjskiego cara Piotra I w 1697 roku. W historii budynku miasto portowe utrzymywało stosunki handlowe z Holandią, Anglią, Danią, Norwegią, Szwecją, Prusami, Francją, Portugalią, Hiszpanią, a także wolnymi miastami Hamburg, Brema i Lubeka, więc nic dziwnego, że budynek skrywał wiele zabytków z zagranicy.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu
zdjęcie: Inga Ozola

W piwnicy pod pubem znaleziono kolorowe fragmenty garnków i naczyń, holenderską rurkę z białej gliny, XIX-wieczne marmurowe ramiona lalek i kilka monet z różnych krajów. Z ciekawszych znalezisk to złoty holenderski dukat wybity w 1802 r., Szyling z XVII wieku wybity w Rydze podczas rządów szwedzkich, Samtim z pierwszego okresu niepodległości Łotwy i niemieckie Fenigi z czasów II wojny światowej.

Kārkla podkreślił wyjątkowość holenderskiego dukata, ponieważ w Lipawie znaleziono jeszcze jedną podobną monetę:

„To rzadkie znalezisko na terytorium Łotwy, ponieważ na terytorium Rygi nie znaleziono takiego dukata. Znaleziono go w Kurzeme, ale na Łotwie jest to bardzo rzadka moneta ”.

Po zakończeniu remontu na pierwszym piętrze muzeum znajdą się pokoje gościnne a także pub z XVII wieku. Na drugim piętrze znajdzie się mieszkanie XIX-wiecznego notariusza Christopha Wilhelma Stendersa. Prace budowlane i wykopaliska archeologiczne trwają, a muzeum planuje otwarcie do końca 2020 roku.

nagranie odkrytych znalezisk

Dodaj komentarz