Zamek w Podhorcach, znany z filmu ,,Potop” niszczeje

Zespół pałacowy w Podhorcach popada w ruinę. Mimo pomocy finansowej ze strony Polski nadal nie widać efektów prac przy renowacji budynku. Co stało się z przeznaczonymi na to pieniędzmi?

Zamek w Podhorcach zdj: 2016 rok

Zamek w Podhorcach został wzniesiony w I połowie XVII wieku dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Zespół zamkowy obejmuje pałac, kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ogrody pałacowe, składające się z części tarasowej, krajobrazowej i ogrodu regularnego, położonego między pałacem a kościołem.

Stanisław Koniecpolski tak tłumaczył powód dla którego zdecydował się na budowę obiektu: ,,dla uciech i smacznego odpoczynku po wojskowych trudach i Rzeczypospolitej zabawach

Kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego jest częścią terenu zamkowego.

Zamek w swojej historii kilkukrotnie odpierał ataki nieprzyjaciół. Często uważano go za twierdzę nie do zdobycia. Obiekt znajduje się na wzgórzu 399 m n.p.m. co utrudniało bezpieczne podejście i atak.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu
widok z tarasu zamku

Zamek niszczeje

W latach 1973-1974 tu realizowano sceny filmu Potop odbywające się na zamku Radziwiłłów w Kiejdanach. Zwiększyło to zainteresowanie zabytkiem a ilość turystów znacząco się zwiększyła. Niestety z roku na rok obiekt popada w coraz gorszą ruinę.

W 2008 roku pałac znalazł się na nowojorskiej liście World Monuments Watch jako jeden ze stu cennych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem. Kilkukrotnie z ciągu kilkunastu lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowo wspierało Ukrainę w dążeniach do renowacji obiektu.

Turyści do dziś nie zauważyli żadnych efektów finansowania, a wielu z nich zastanawia jak rozdysponowano pieniądze, że do tej pory zamek nie doczekał się remontu.

widok na wieżyczkę tarasową

Warto przypomnieć, że Polska wiele razy wspierała finansowo zabytki znajdujące się obecnie na terenach dzisiejszej Ukrainy. Pomoc jest dowodem, że nie zapominamy o naszych korzeniach i tych, którzy przyczynili się do budowania Królestwa Polskiego.

Tablica na w jednym z kościołów w Żółkwi. Takie tabliczki znajdziemy na wielu obiektach wybudowanych niegdyś przez Polaków.

W Polsce niszczeje kilkaset zabytków a wiele z nich zniknęły z mapy. Należy i warto dbać o groby polaków, którzy spoczywają po za granicami naszego kraju. Musimy wspierać finansowo ratowanie cmentarzy i miejsc spoczynku naszych żołnierzy poległych za ojczyznę. Nigdy nie będę w stanie zrozumieć jak możemy wykładać miliony złotych na nie nasze zabytki! To już nie jest nasze! Zróbmy porządek z naszymi krajowymi zabytkami a potem pomagajmy innym!

2 komentarze

  1. Byłem w 2016 zamek naprawdę jest w fatalnym stanie. Poza tym zamek przepiękny tylko szkoda że już nie w Polsce.

    1. Niestety nie jest już w Polskich rękach… szkoda tak wielkiego dziedzictwa. Mam nadzieję, że żaden nasz rząd nie będzie inwestował w nie nasze już zabytki. Za dużo do zrobienia jest u nas i jak widać na Ukrainie efektów naszej pomocy nie widać.

Dodaj komentarz