Jak wygląda największy skarb znaleziony w Rosji?

Największy skarb znaleziony w Rosji znajduję się w Muzeum Carskim Siole ok. 25 km od Petersburga. Obecnie zespół pałacowy znajduje się na terenie miasta Puszkin.

Muzeum Carskie Sioło

Po rewolucji bolszewickiej wiele rodzin arystokratycznych uciekło za granicę, pośpiesznie zabierając ze sobą wszelkie osobiste rzeczy. Niektórym udało się w jakiś sposób zabrać cenne przedmioty, a inni mieli mniej szczęścia.

Fot: Muzeum Carskie Sioło

Bardzo bogata rodzina Naryszkinów miała szczęścia, a ich ogromna kolekcja, która została wykonana z metali szlachetnych przez najlepszych rosyjskich i francuskich mistrzów, musiała zostać ukryta w sowieckiej Rosji.

Fot: Muzeum Carskie Sioło

Podczas renowacji rezydencji Naryszkina w Petersburgu w 2012 r. Pracownicy znaleźli tajną komnatę, w której ukryto rodzinny skarb.

Fot: Muzeum Carskie Sioło

Okazało się, że jest to największe odkrycie we współczesnej Rosji: ponad 2000 przedmiotów – samowary, czajniki, solniczki, widelce, łyżki, nożyczki i talerze. Wszystkie z złota , srebra lub połączeniu złota ze srebrem.

Fot:Muzeum Carskie Sioło

Każdy przedmiot był starannie zapakowany, a wśród odnalezionych skarbów natrafiono na dokumenty Siergieja Somowa – męża ostatniego właściciela córki rezydencji.

Fot: Muzeum Carskie Sioło

Najwyraźniej Somow pomógł ukryć skarb, ale później również wyemigrował i zmarł nie pozostawiając spadkobiercy. Skarb został zapomniany.

Ekspozycję można oglądać do 24 marca 2020 r. w Pałacu Katarzyny Państwowego Muzeum Carskiego Sioła

Fot: Muzeum Carskie Sioło
Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu

Wiele osób uważa, że na ekspozycji ukazano tylko część odkrytych przedmiotów z obawy na próby kradzieży majątku.

Dodaj komentarz