Zwykła sztabka złota okazała się zrabowanym skarbem Azteków

main article image

Jak wynika z najnowszych badań, sztabka złota znaleziona w parku w Meksyku w 1981 roku była częścią skarbu Azteków zrabowanego przez Hernána Cortésa i hiszpańskich konkwistadorów 500 lat temu.

1,93-kilogramowy pasek został znaleziony przez pracownika budowlanego podczas wykopów pod nowy budynek wzdłuż Alameda, malowniczego parku w sercu meksykańskiej stolicy.

Przez 39 lat jego pochodzenie pozostawało tajemnicą.

Dzięki specjalistycznym promieniom rentgenowskim Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) twierdzi, że potwierdził, skąd pochodzi odkryty pasek złota

30 czerwca 1520 r. – Aztekowie, wściekli z powodu rzezi na własnej ludności, wypędzili hiszpańskich najeźdźców ze stolicy Tenochtitlan.

Konkwistadorzy uciekli z możliwie największą ilością zrabowanych skarbów, w tym najwyraźniej wspomnianą sztabkę złota.

„ Tak zwana„ Smutna noc ”należy do epizodów podboju, które zostaną zapamiętane dzięki tym materialnym dowodzie: sztabka złota, która zatonęła 500 lat temu w kanałach Tenochtitlan, oraz co potwierdza ostatnia analiza szlaków wytyczonych przez Hiszpanów ”, powiedział rzecznik INAH w oświadczeniu.

Kliknij i sprawdź ofertę sklepu

Hernán Cortés i jego ludzie zostali nieufnie przyjęci przez cesarza Azteków Montezumę, kiedy przybyli w 1519 roku, ale szybko stali się niechcianymi gośćmi w pałacu, ponieważ przywłaszczyli sobie jego skarb i zamienili go w swojego zakładnika.

W czerwcu 1520 r. Cortés – rozpoczął ekspedycję w Meksyku bez oficjalnego zezwolenia władz – dowiedział się, że gubernator Hiszpanii na Kubie wysłał grupę żołnierzy, aby go aresztować.

Pozostawił swojego porucznika Pedro de Alvarado dowodzącego w Tenochtitlan i poszedł z częścią swojej armii, aby walczyć z przybywającymi żołnierzami, ostatecznie ich pokonując.

Jednak gdy go nie było, Alvarado zaczął się obawiać, że Aztekowie go zaatakują i wymordują pozostałych żołnierzy.

Aztekowie zbuntowali się, a Hiszpanie postanowiła się wycofać – najwyraźniej gubiąc po drodze sztabkę złota.

Badanie wykazało, że skład sztabki jest zgodny z innymi skarbami Azteków z tego okresu.

Ten pasek jest kluczowym elementem układanki tego historycznego i smutnego wydarzenia”, napisał INAH.

Znalezione obrazy dla zapytania La Noche Triste
1,93-kilogramowy złoty pasek Azteków

Dodaj komentarz