historia

W Chinach odkryto skarby z dynastii Zhou sprzed 3000 lat

W Chinach archeolodzy odkryli grupę starożytnych grobowców wzniesionych za panowania zachodniej dynastii Zhou, w których znajdowały się setki bardzo cennych artefaktów.

 Фото: iStock
Zdjęcie: iStock

Odkrycie zostało nagłośnione przez Xinhua News Agency. W północno-zachodniej chińskiej prowincji Shaanxi odkryto grupę starożytnych grobowców i wiele zabytków kultury.

Pięć z ośmiu znalezionych grobowców pochodzi z początków zachodniej dynastii Zhou. Rządziła od 1046 do 771 p.n.e. Stolicą dynastii było miasto Fenghao.

Trzy grobowce pochodzą z okresu Walczących Państw (475–221 p.n.e.) Okazały się bogate w znaleziska. W grobowcach zabezpieczono w sumie 211 obiektów dziedzictwa kulturowego. Archeolodzy znaleźli porcelanowe i brązowe naczynia, brązowe konie i rydwany, wyroby ze złota i jadeitu, a także biżuterię agatową.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu

Prawdopodobnie właścicielami grobowców byli bardzo bogaci i wpływowi ludzie. Wskazuje na to nie tylko kształt i lokalizacja przedmiotów, ale także przedmioty pogrzebowe, z których niektóre są jak na tamte czasy niezwykle drogie.

Cywilizacja chińska w okresie rządów Zachodniej Dynastii Zhou

Co ciekawe, wszystko zaczęło się od jednego pozornie nieznaczącego znaleziska. W listopadzie 2018 r. W wiosce Xuyuan znaleziono starożytne naczynie na wino. Był datowany na panowanie zachodniej dynastii Zhou, po czym archeolodzy rozpoczęli wykopaliska i odkryli grobowce.

Według Xin Ihua, dyrektora Archeologicznego Instytutu Badawczego Baoji, odkrycia są ważne dla zbadania więzi kulturowych i handlu. Chcemy zbadać życie ludzi w dynastii zachodniej Zhou.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: