Chorwaci prezentują artefakty znalezione w zatopionym statku z 1583 r.

W wyniku sześciu zanurzeń w latach 1967–1996, a także nowszych – w latach 2012–2014 znaleziono ogromną liczbę różnych obiektów. Wśród nich są dwie kotwice, armaty i kule armatnie, a także niezwykle bogata i różnorodna kolekcja towarów, które były ładunkiem statku. Ponad 5 500 przedmiotów ze szkła Murano 86, w tym koraliki, lustra, wazony, kieliszki do wina i kubki, całość towaru miała trafić do Konstantynopola. Znaleziono także mosiężne żyrandole, świece, drewniane pudełka, wypełnione dziesiątkami oprawionych w skórę okularów, brzytew, szpilek, igieł, dzwonków oraz szpule haftowanego jedwabnego materiału damasceńskiego. Na dole pokładu ujawniono surowce, takie jak rolki drutu miedzianego, wlewki węglanu ołowiu, cynobru, rtęci i siarki.

Skrzynia odkryta we wraku statku.

Znalezione artefakty dostarczyły kluczowych danych do identyfikacji statku i czasu jego zatonięcia. Dopiero w 1582 r. Giovanni II Albergetti zaczął używać dwóch dział ulokowanych na statku, więc katastrofa nie mogła mieć miejsca wcześniej. 1585 rok stał się górną granicą, odkąd znaleziono pieczęć z inicjałami Nicolo da Ponte (ok. 1578-1585). Badania archiwalne dostarczyły dokładniejszych danych, a statek został zidentyfikowany jako Gagiana, statek handlowy płynący z Wenecji do Konstantynopola i zaginiony w listopadzie 1583 r.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu
Rzeczy osobiste z zatopionego statku.

Według dostępnych danych, które można raczej uznać za legendę, kapitan statku zatopił go i zniknął z dość dużą liczbą diamentów. Jednocześnie cenny ładunek na statku został ubezpieczony, a dokumenty są nadal przechowywane w archiwach Wenecji. Być może statek miał również niezarejestrowane diamenty. Wiadomo również, że statek należał do rodziny zamożnych kupców z Wenecji, Da Galliano, a ich sieć biznesowa rozprzestrzeniła się na Imperium Osmańskie. Co więcej, większość ładunku dóbr luksusowych była przeznaczona dla sułtana osmańskiego Murada III.

We wraku odkryto ogromną ilość ozdób i biżuterii.

Chorwaci chcą pokazać skarby innym

Ogromna liczba odkrytych artefaktów wymagała specjalnego przydziału miejsca do ich przechowywania i prezentacji, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów bezpieczeństwa w celu zapewnienia integralności kolekcji. W tym celu w 1970 roku w Biogradzie utworzono osobne nowe muzeum, przeznaczone wyłącznie na te skarby.

Na statku odkryto również luksusowy jedwab

W Chorwackim Muzeum Historycznym w Zagrzebiu eksponowano piękne przedmioty z zatopionego statku, a wystawa ta była wielkim sukcesem. Dlatego teraz planowane jest pokazanie kolekcji już poza Chorwacją. Trwają już negocjacje z największymi muzeami w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz