historia

USA i Wielka Brytania podpiszą umowę w sprawie ochrony wraku Titanica

Umowa ma ograniczyć niszczenie kadłuba statku. Stan Titanica w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Wrak może zniknąć całkowicie w ciągu najbliższych 40 lat.

The wreck of the Titanic will be protected for the first time following a 'momentous' treaty which will restrict exploration of the sunken vessel's decaying hull, pictured
Wrak Titanica będzie chroniony po raz pierwszy zgodnie z umową, która ograniczy eksplorację rozkładającego się kadłuba zatopionego statku.

Titanic będzie chroniony po raz pierwszy zgodnie z umową, która ograniczy eksplorację rozkładającego się kadłuba zatopionego statku.

Umowa między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi da zarówno prawo do udzielania lub odmowy licencji na zanurzanie do szczątków, jak i do zabierania artefaktów znalezionych poza kadłubem.

Minister morski Wielkiej Brytanii Nusrat Ghani powiedział, że umowa zapewni, że historyczny wrak będzie traktowany z „wrażliwością i szacunkiem”, na jakie zasługują Titanic i jego pasażerowie.

Jak narazie plan „chirurgicznego usunięcia dachu”, aby dostać się do radia, które wydało ostatni sygnał alarmowy Titanica, jest w fazie realizacji.

Kliknij i sprawdź ofertę sklepu
Constructed by Belfast-based shipbuilders Harland and Wolff between 1909 and 1912, the RMS Titanic was the largest ship afloat of her time
Zbudowany przez stoczniowców Harland i Wolff z Belfastu w latach 1909–1912, RMS Titanic był największym statkiem pasażerskim na świecie.

Statek zniknie w ciągu 40 lat

RMS Titanic Inc, wspierany przez firmy Private Equity, chce użyć trzech podwodnych robotów, aby podnieść część sufitu i wydobyć radio z wraku statku.

Luksusowy liniowiec – który zatonął 15 kwietnia 1912 r. Po zderzeniu z górą lodową – leży na dnie morskim około 350 mil morskich od wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie.

Stan wraku,który przełamał się na dwie części od dawna pogarsza się z powodu korozji, aktywności biologicznej i głębokich prądów oceanicznych.

Uważa się jednak, że różne wyprawy do Titanica – w tym te prowadzone przez reżysera Jamesa Camerona – spowodowały dalsze uszkodzenie statku.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration kadłub i struktura statku prawdopodobnie znikną w ciągu najbliższych 40 lat.

Miejsce spoczynku wraku na wodach międzynarodowych oznaczało, że nie było wcześniej objęte wyraźnym ustawodawstwem.

Nowa umowa o ochronie zatopionego statku została podpisana przez USA w 2003 r. Weszła w życie dopiero po ratyfikacji przez amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo w listopadzie 2019 r. W najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszych kroków poczynionych przez Wielką Brytanię.

Constructed by Belfast-based shipbuilders Harland and Wolff between 1909 and 1912, the RMS Titanic was the largest ship afloat of her time. Pictured, the Titanic undergoes sea trials
Zbudowany przez stoczniowców Harland i Wolff z Belfastu w latach 1909–1912, RMS Titanic był największym statkiem pasażerskim na świecie. Na zdjęciu Titanic przechodzi testy.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: