Dłuto sprzed 3000 lat uznane za skarb przez British Museum

Dłuto sprzed 3000 lat, znalezione przez dwóch amatorskich wykrywaczy metali, zostały oficjalnie uznane za skarb. Na decyzję czekali kilka lat.

The Bronze Age chisel on site (top) and when cleaned (bottom)
Dłuto z epoki brązu na stronie (u góry) i po czyszczeniu (u dołu).

Matthew Hepworth i David Kierzek odkryli dłuto z ostrzem i ostrze noża w Bolton-le-Sands, niedaleko Lancaster, w lutym 2013 r.

Odkrycie doprowadziło do ogromnego wykopaliska archeologicznego na terenie w 2016 r., Prowadzonego przez archeologiczne przedsiębiorstwa społeczne DigVentures.

Pierwsze przedmioty odkryte przez Matthew i Dawida zostały odesłane do Preston Coroners Court w piątek (3 stycznia) po tym, jak British Museum zarejestrowało przedmioty i uznało, że mogą być skarbem.

Matthew Hepworth and David Kierzek (Image: JPIMedia)
Matthew Hepworth i Dawid Kierzek (zdj .: JPIMedia)

Na rozprawie koroner James Newman doszedł do wniosku, że przedmioty były rzeczywiście skarbem i że Muzeum Miasta Lancaster, które chce je kupić, zostanie poinformowane o wycenie.

Podczas dochodzenia Matthew, który od 23 lat jest amatorskim poszukiwaczem, zaapelował do Newmana o inne przedmioty znalezione przez zespół DigVentures, a także on sam, w tym dwa pierścienie z epoki brązu i 30 kawałków miedzianych wlewek aby również zostały uznane za historyczny skarb.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu

W odpowiedzi: Newman poinformował, że zbada dlaczego nie wszystkie przedmioty zostały uznane za skarb.

W raporcie stwierdzono, że dłuto ząbkowane było podobne do dwóch znalezionych w Dorset i Wiltshere. Odkrycie datowane na około 1000 p.n.e.

Zgodnie z Treasure Act 1996 muzea mogą zdecydować, czy chcą kupić przedmiot znaleziony przez osoby używające wykrywaczy metali.

Proces weryfikacji znalezionych przedmiotów często trwa nawet kilka lat.

Dodaj komentarz