historia

Największe przypadkowe odkrycia w Irlandii ostatnich lat

The Ardagh Chalice, from the Ardagh hoard.

Od niesamowitego skarbu z wczesnej epoki brązu po średniowieczne monety znalezione podczas poszukiwania zaginionej obrączki.

Przez wiele lat Anglia była miejscem, w którym dość często znajdowano starożytne złote skarby.

Jednak w Irlandii sytuacja wygląda zupełnie inaczej: tego rodzaju odkrycia zwykle stają się sensacją ogólnokrajową. Paradoksalnie starożytne złote relikwie są tutaj bardzo rzadkimi odkryciami.

Tak stało się pod koniec czerwca 2018 r., Kiedy rolnik Norman Witherow kopał rów melioracyjny w hrabstwie Donegal.

Mężczyzna znalazł dziwne przedmioty wykonane z żółtego metalu, wyglądały jak duże pierścienie. Po prostu włożył je do swojego samochodu i kontynuował pracę.

Nie miał pojęcia, że było to niezwykłe odkrycie, ponieważ były całkowicie pokryte ziemią. Jednak dla pewności Witherow pokazał te dziwne pierścienie jubilerowi, którego znał, a ten zdecydowanie zalecił mu, aby zgłosił to odkrycie właściwym organom. W tym przypadku było to muzeum hrabstwa Donegal.


Te kawałki metalu dosłownie uruchomiły bombę w muzeum historycznym. Historycy niezwłocznie poinformowali środki masowego przekazu, że w Irlandii znaleziono starożytne złote relikwie.

Maeve Sikora, opiekun w Departamencie Zabytków Irlandzkiego Muzeum Narodowego Irlandii przyjechał z Dublina do Donegal, aby osobiście zobaczyć odkrycie. Brała udział w badaniu obszaru, w którym znaleziono obręcze, i zabrała je do Dublina na dokładne zbadanie.

Specjaliści z Muzeum Narodowego doszli do wniosku, że złote pierścienie powstały w epoce brązu lub nawet wcześniej.

Te cztery pierścienie były prawie identyczne pod względem wielkości i kształtu i zostały wykonane z czystego, ciężkiego złota. Pierścienie mają dość dużą średnicę, więc można je było nosić na ręce, jednak nie były używane jako bransoletki. Być może służyły one jako jednostka monetarna lub odpowiednik monet.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu

Maeve Sikora przyznał, że te duże „obręcze” nie były używane ani jako bransoletki, ani jako inne akcesoria. Fakt, że były w kształcie pierścienia, można wytłumaczyć praktycznymi celami – ten kształt był wygodniejszy do przechowywania i noszenia.

Ukryte średniowieczne monety

Historia wydarzyła się pod koniec 2019 roku. Mężczyzna z Irlandii Północnej, który nazywa się Paul Raynard, pracował w polu w pobliżu Ballycastle w hrabstwie Antrim i tam zgubił obrączkę.

Ponieważ zależało mu na odnalezieniu obrączki, ale szanse na jego znalezienie bez użycia specjalnych urządzeń były bardzo małe, Paul postanowił poprosić swojego przyjaciela, który miał wykrywacz metalu, o pomoc.

Na początku nie byli w stanie nic znaleźć. Po jakimś czasie wykrywacz metalu znów zaczął wydawać sygnały dźwiękowe, a kiedy wykopali otwór w ziemi, przyjaciel znalazł stertę złotych i srebrnych średniowiecznych monet.

W sumie w dołku odkryto 84 monet. Monety były bardzo rzadkie i bardzo cenne. Na przykład obecnie wartość handlowa rzadkiej monety króla Henryka VIII wynosi około 5000 funtów szterlingów.

Wartość całego odkrycia oszacowano na 128 552 USD!

48 ton srebra u wybrzeży Irlandii

Prawie 48 ton srebra znaleziono na zatopionym brytyjskim statku towarowym w 1941 r., 300 mil morskich od miasta Galway w Irlandii.

W lutym 1941 roku okręt SS Gairsoppa z ładunkiem srebra został storpedowany przez niemiecki okręt podwodny.

Richard Ayre, drugi oficer na statku, był jedynym, który ocalał.

W 2010 r. Brytyjski Departament Transportu zawarł umowę z amerykańską firmą Odyssey Marine Exploration. Firma miała za zadanie wydobyć wrak wraz z zawartością.

We wrześniu 2011 roku ogłoszono, że Odyssey Marine Exploration wykryło wrak statku SS Gairsoppa. Odyssey Marine Exploration użyło specjalnych podwodnych robotów do wydobycia srebra z dna.

Wydobyli na powierzchnię około 1203 sztabki srebra. Jednak specjaliści Odyssey Marine Exploration uważali, że to zaledwie 20% ładunku metali szlachetnych przewożonych przez SS Gairsoppa i kontynuowali pracę.

Złoto na torfowisku Fermanagh

W 2009 r. Ronnie Johnston oddawał się swojej pasji przy pomocy wykrywacza metalu na swoim polu w Corrard, w pobliżu posiadłości Belle Isle.

W jednej z dziur znalazł dziwny przedmiot. Wydawało się to interesujące, ale nie wyglądało na coś niezwykłego. Ronnie pomyślał, że to może być część z jego zabytkowego pojazdu.

W maju 2011 roku był bardzo zaskoczony, widząc bardzo podobny przedmiot w jednym z lokalnych muzeów. To, co uważał za zwykły złom starożytnym złotym skarbem – zwanym torc. Pochodzi z 1300-1100 p.n.e i prawdopodobnie byłby noszony w talii.

Nazwa „torc” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „przekręcenie”. Zwykle był wykonany ze złota, która jest skręcona, aby utworzyć spiralny wzór.

To odkrycie znalazło swoje miejsce w muzeum, a sam Ronnie Johnston otrzymał nagrodę pieniężną.

Kielich Ardagh

Kielich Ardagh został znaleziony w 1868 roku przez dwóch nastoletnich chłopców niedaleko wioski Ardagh (hrabstwo Limerick).

W kielichu znajdowały się cztery broszki, drewniany krzyż i nieco mniejszy kielich z brązu używany do nabożeństw. Obecnie wszystkie te obiekty można oglądać w Muzeum Narodowym Irlandii.

Jedna z popularniejszych teorii sugeruje, że kielich był używany podczas mszy i wraz z innymi przedmiotami został pochowany pośpiesznie z powodu ataku wojsk wroga, aby upewnić się, że te relikwie nie wpadną w ręce wroga. Teorię tę potwierdza fakt, że wszystkie obiekty zostały ukryte bez zastosowania żadnych środków ochronnych.

Srebrny Kielich ozdobiony jest złotymi, brązowymi, emaliowanymi i mosiężnymi okuciami, szkłem, bursztynem, zielonym malachitem i kryształem górskim.

Główne cechy kielicha to subtelny filigranowy ornament ze złotymi, dekoracyjnymi uchwytami; jest inkrustowany kamieniami półszlachetnymi, klejnotami i szkliwem.

Kielich Ardagh składa się z ponad 350 oddzielnych części i trzech głównych części – samego kielicha, jego podstawy i łodygi; wszystkie części są połączone za pomocą miedzianej śruby.

Archeolodzy nie uzgodnili dokładnej daty powstania tego arcydzieła: może pochodzić z VIII lub IX wieku.

Kliknij i zapoznaj się z ofertą sklepu

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: