Wypowiedzieli wojnę Niemcom zaraz po ich agresji na Polskę

Na wieść o agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga wypowiedziało wojnę Hitlerowi. Na znak solidarności społeczeństwo w ramach zbiórki, uzbierało łączną kwotę 15 000 funtów.

Ilustracja
Królowa Salote Tupou III (druga z prawej) z rodziną, ok. 1930

Królestwo Tonga jest malutkim krajem leżącym na południowym Pacyfiku, jego obszar łącznie liczy 748 km. Łącznie gdyż państewko to zajmuje 170 wysp wchodzących w trzy grupy wysp: Tongatapu, Haapai, Wawau rozrzuconych od Nowej Zelandii aż po Hawaje.

Ludność tego kraju liczy około 106 000 mieszkańców czyli tyle ile nasz rodzimy Koszalin. Co ciekawe kraj ten nie został nigdy skolonizowany. Jeśli chodzi o ustrój to państwo jest monarchią konstytucyjną z silnym kultem króla i co interesujące ministrami, często mianowanymi dożywotnio! Od 1970 roku państewko jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

W 1939 r. po agresji Niemiec na Polskę Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały Niemcom wojnę. Następnie w ramach publicznej zbiórki pieniędzy społeczeństwo Tonga ufundowało dwa myśliwce Spitfire. Na czele Królestwa stała wówczas królowa Salote Tupou III.

Oczywiście patrząc na odległości dzielące Polskę i Tonga jak i znaczenie tego małego kraju na arenie międzynarodowej, byłby to gest czysto symboliczny gdyby nie fakt, że mały kraj był w stanie w tak krótkim czasie zebrać tak ogromną kwotę na samoloty.

Królowa Tonga miała być oburzona faktem, że zaatakowano Polskę bez żadnych oczywistych powodów a największym bólem była informacja o bombardowaniach ludności cywilnej.

Znane są losy dwóch pierwszych samolotów. Znalazła się na wyposażeniu 602 Dywizjonu RAF, a latał na niej czołowy irlandzki as myśliwski Paddy FinucaneW  czasie jednego z lotów na niemieckie pozycje we Francji 15 lipca 1942 roku, samolot został trafiony w chłodnicę i wskutek nieudanego wodowania zatonął wraz z pilotem. Prince Tungi, trafił do  485. Eskadry którą w 1944 roku przeniesiono w rejon Morza Śródziemnego. Służbę zakończył w momencie, gdy zabrakło mu paliwa i rozbił się na Sycylii.

Polska do dnia dzisiejszego pamięta wsparcie Królestwa Tonga. Kraj jest często spominiany podczas obchodów wybuchu II wojny światowej.

Kliknij i skorzystaj z oferty sklepu
Wyspy Tonga zdj: Google Maps

Dodaj komentarz