Odkryto średniowieczne skarby na dnie szamba w Londynie

Odkryto średniowieczne skarby na dnie szamba w Londynie. Widelce, wisiorki i dzbanki do wina rzucają nowe światło na życie miasta w średniowieczu.

Archeolog Mola opisuje średniowieczne szambo odkryte w piwnicy Courtauld. Zdjęcie: Mola

Mówi się, że śmieci jednej osoby są skarbem dla drugiej. Odkrycie przez archeologów szamba zawierającego średniowieczne zabytki pod jednym z najlepszych zabytkowych budynków w Londynie jest na to doskonałym dowodem.

Z lepkiego, zielonkawego osadu wydobyto około 100 obiektów, pochodzących z XIV i XV wieku, w głębokim na cztery metry szambie pod Courtauld Institute of Art w Somerset House.

Odkrycie obejmuje naczynia do picia z ceramiki i zastawę stołową, a także rzadką płytkę podłogową Penn – często używany materiał dekoracyjny do pałaców i miejsc zakonnych. Szereg elementów metaloplastyki, w tym żelazną ostrogę, pierścień na palec, klamrę od pasa,widelec i zawieszka. Znaleziono też gruby łańcuch, który kiedyś mógł być używany do podwieszania świecznika. Mimo, że przedmioty prawdopodobnie zostały wyrzucone celowo wiele z jest praktycznie w nienaruszonym stanie.

XIV-wieczna żelazna ostroga. Zdjęcie: Mola

Simon Thurley, historyk i były dyrektor generalny English Heritage, powiedział: „Szambo, które mimo swojego przeznaczenia, może ekscytować. Jest to brama do innych czasów, która może rzucić nowe światło na życie Londyńczyków w średniowieczu ”.

Skorzystaj z oferty sklepu
Obszar wokół Strand widziany z Southwark około 1543 roku, na podstawie rysunku Anthonisa van den Wijngaerde. Zdjęcie: Ashmolean Museum, University of Oxford

Szambo ma do czterech metrów kwadratowych i ma nienaruszone cztery ściany. Zostało częściowo wypełnione, a górne części ścian zostały przekształcone w piwnicę w XVII wieku.

Znaleziska takie jak pierścień, prawdopodobnie zostały przypadkowo wpadły do szamba . Znaleziono wiele kompletnych lub prawie kompletnych naczyń ceramicznych. Kilka misek, małe miseczki do przypraw z dwiema komorami. Niektóre dzbanki, prawdopodobnie na wino, były nienaruszone.

Naczynie do przypraw z XIV-XV wieku. Zdjęcie: Mola

Mola, archeolog obecnie konserwuje i opisuje znalezione przedmioty. Wszystko zostanie opisane i wyczyszczone w taki sposób aby można było wystawić na widok publiczny. Wystawa zostanie zorganizowana po zakończeniu wszystkich niezbędnych badań.

Dodaj komentarz