historia

Izrael: Zatrzymano poszukiwacza za nielegalne posiadanie zabytków

Monety z okresu od perskiego do osmańskiego odkryto w domu poszukiwacza skarbów w północnym Izraelu.

Some of the ancient coins found in the suspect's home
Starożytne monety znalezione w domu podejrzanego. Zdjecie: Yaron Bibas, Israel Antiquities Authority

W domu mieszkańca północnego miasta Kafr Kanna znaleziono w sumie 232 monety pochodzących z nielegalnych poszukiwań w północnym Izraelu.

Monety zostały odnalezione w ramach operacji przeprowadzonej przez jednostkę do zwalczania nielegalnych poszukiwaczy i policjantów z posterunku policji Kafr Kanna. Podejrzany został aresztowany i został przesłuchany przez policję. W najbliższych dniach poszukiwacz usłyszy zarzuty.

Podczas przesłuchania podejrzany okazał się „recydywistą”, który już dwukrotnie został przyłapany na gorącym uczynku, kopiąc w ziemi i szukając zabytków za pomocą wykrywaczy metali, bez odpowiednich zezwoleń. W obu przypadkach podejrzany był już sądzony i otrzymał wyrok.

Skorzystaj z oferty sklepu

Śledczy Israel Antiquities Authority (IAA) zidentyfikowali monety z okresu perskiego w V wieku p.n.e. W tym z okresu hellenistycznego, rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego, wśród tych znalezionych w domu podejrzanego. Wszystkie monety zostały skonfiskowane jako dowody w sprawie.

Według Nira Distelfelda, rzecznika jednostki IAA po zatrzymaniu podejrzanego powiedział:

„Ważne jest, aby opinia publiczna wiedziała, że ​​wszelkie kopanie przy pomocy wykrywacza lub odkrycie zabytków, nawet na terenie prywatnym, wymaga natychmiastowego zgłoszenia do Urzędu ds. Starożytności. Z chęci zysku są tacy, którzy niszczą i uszkadzają zabytki oraz uniemożliwiają wszystkim korzystanie z dziedzictwa, które należy do nas wszystkich

Nira Distelfelda

W Izraelu poszukiwania zabytków przy pomocy wykrywacza metali jest nielegalne. Jedyną możliwą drogą jest uzyskanie zezwolenia od Urzędu ds. Starożytności. Za posiadanie lub nielegalne poszukiwana w Izraelu grozi do 5 lat pozbawienia wolności. W ostatnim czasie większość wyroków jakie zapadły w Izraelu kończyły się karą w zawieszeniu. Kolejna recydywa dla tego poszukiwacza prawdopodobnie zakończy się bezwzględnym więzieniem.

Informacje podało: Israel National News

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: