Skarb monet, mający ponad 1700 lat, znaleziony w pobliżu Salisbury

Dzban rzymskich monet, które mają ponad 1700 lat, znalezione na polu na obrzeżach Salisbury zostały ogłoszone skarbem przez koronera.

Monety odkryto na gruntach ornych w Winterbourne Gunner, skarb datowany jest na 253 r.n.e., Kiedy to Walerian I i Gallienus sprawowali rządy.

Tony i Paul Hunt po wykopaniu kilku monet zaprzestali dalszych poszukiwań. 19 sierpnia ubiegłego roku, zadzwonili do British Museum w celu przeprowadzenia wykopalisk.

Następnego dnia na miejscu pojawił się zespół archeologów.

Wykopaliska ujawniły szary dzban o wysokości 15 cm, zakopany pionowo w otworze wykutym w naturalnym kamieniu.

Rzecznik muzeum powiedział: „Poszukiwacze działali profesjonalnie, nie rozkopali całego stanowiska, lecz poinformowali archeologów. Należy im się szacunek, ponieważ zdarza się to bardzo rzadko, a my tracimy ważne informacje”.

Sprawdź ofertę sklepu

Analiza rentgenowska ujawniła monety w słoiku, które były napełnione aż do szyjkę dzbanka.

Każda z tych warstw została przeanalizowana, ale nie znaleziono między nimi żadnej różnicy, która sugerowałaby, że zostały one posortowane lub zdeponowane w różnych okresach.

Znalezisko zostało uznane za „skarb” przez starszego koronera Salisbury, Davida Ridleya, podczas specjalnego dochodzenia w sprawie odkrycia 11 września.

Oznacza to, zgodnie z Treasure Act z 1996 r. formalnym właścicielem skarbu jest ,,Korona Brytyjska ” a odkrycie nie należy do znalazców.

Jest tak, ponieważ odkrycie ma ponad 300 lat i zawiera ponad 10% metalu szlachetnego.

Jednak w dowód uznania nagroda może zostać wypłacone tym, którzy je znaleźli jak również właścicielowi gruntu.

Dodaj komentarz