Pięć lat więzienia za spiskowanie z innymi w celu ukrycia skarbu Wikingów

Simon Wicks
Simon Wicks skazany na 5 lat więzienia.

Mężczyzna został skazany za spiskowanie z innymi w celu ukrycia skarbu wartego ponad 12 mln funtów.

Simon Wicks, 57, z Hailsham, został skazany na pięć lat więzienia za spiskowanie w celu ukrycia skarbu Wikingów.

Eksperci stwierdzili, że bezcenne monety anglosaskie i inna biżuteria mające 1100 lat, niektóre z rządów króla Alfreda, posiadają ogromną wartość historyczną.

Skarb obejmował złoty pierścionek z IX wieku, bransoletę ze smokiem, srebrną sztabkę, wisiorek z kryształowej skały i do 300 monet. Większości z nich nie udało się odzyskać.

Sąd przesłuchał Wellsa, który badał niektóre przedmioty i zatrzymał pięć monet o wartości do 75 000 funtów w uchwycie dużego szkła powiększającego służącego od odczytywania ksiąg.

Kradzież była spowodowana chęcią szybkiego zysku oraz otrzymaniem jak największej ilości pieniędzy z odkrytego skarbu. Rolnik, który wydał zgodę na przeszukanie swojej działki nie miał pojęcia do jakiego okrycia doszli oszuści.

Sąd odczytując wyrok stwierdził, że odkryte zabytki miały zostać sprzedane na czarnym rynku. Wpadli przez uczciwego kolekcjonera, który współpracował z Muzeum Narodowym Walii

Zgodnie z prawem mężczyźni powinni odkrycie, ale zamiast tego postanowili sprzedawać zabytki w małych partiach różnym klientom na czarnym rynku. Wszystkie skarby znalezione w Wielkiej Brytanii należą do Korony Królewskiej, a Komitet ds. Wyceny Skarbów decyduje, w jaki sposób powinny być one dzielone między znalazcę i właściciela lub dzierżawcę.

Gdyby zgłosili odkrycie skarbu, byliby w stanie zgarnąć 500 000 funtów każdy. Skarb został wyceniony na 3 miliony funtów, ale po dokładnej analizie stwierdzili, że może być wart nawet 12 milionów funtów!

Udało się odzyskać jedynie 31 monet – o wartości od 10 000 do 50 000 funtów – i biżuterię, ale wiele nadal brakuje.

Bardzo ważnym dowodem w sprawie były zdjęcia wykonane prywatnym telefonem przez jednego z poszukiwaczy. Na zdjęciach wyraźnie widać jak wiele cennych przedmiotów odkryto i w jakim miejscu doszło do znalezienia bezcennych zabytków.

Znalezione obrazy dla zapytania george powell and layton davies
Przestępcy chowają swoje twarze przez mediami.

Dwie osoby z grupy za przestępstwo w warunkach recydywy mogą spodziewać się większych wyroków od 6 do 8 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, ponieważ to nie pierwsza ich kradzież.

Jest to już trzeci wyrok w tej sprawie i prawdopodobnie nie ostatni ponieważ służby ciągle szukają reszty zaginionych skarbów.

Skorzystaj z oferty sklepu

źródło: https://www.theargus.co.uk/

Dodaj komentarz