2000-letnia zielona maska ​​znaleziona w starożytnej piramidzie

Serpentine Mask Found at the Pyramid of the Sun in Mexico
Zdjęcie: INAH

Meksyk jest pełen niesamowitej archeologii, która daje wskazówki na temat bogatej historii prekolumbijskiej. Jedna z najbardziej imponujących budowli, Piramida Słońca, jest pełna nowych niespodzianek. Jako największy budynek w Teotihuacan, archeolodzy nieustannie badają strukturę, która została zbudowana około 100 roku n.e. Chociaż na miejscu znaleziono niewiele artefaktów, w 2011 r. Naukowcy z Meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) dokonali zaskakującego odkrycia.

Korzystając z tunelu o długości 115 metrów wykopanego przez archeologów w latach 30. XX wieku grupa była w stanie dotrzeć do poziomu skały macierzystej. Tam odkryli skrytkę skarbów. Obejmowały one odłamki ceramiki glinianej, kości zwierząt, kawałki obsydianu, trzy serpentynowe figurki ludzkie i serpentynową maskę. Zielona maska ​​jest szczególnie interesująca, ponieważ w momencie jej odkrycia była jedyną tego rodzaju maską, którą odnaleziono w Teotihuacan.

Maska jak ta tamte czasy ​​jest niezwykle realistyczna, co zrodziło teorię, że to może być pierwszy portret pośmiertny. To byłoby niewiarygodne, ponieważ archeolodzy mają niewiele informacji o ludziach, którzy zbudowali Teotihuacan. Istnieją również sprzeczne teorie dotyczące dokładnego wykorzystania piramidy.

Pyramid of the Sun in Teotihuacan
Zdjęcie: Barna Tanko / Shutterstock

W rzeczywistości to Aztekowie, którzy odwiedzili Teotihuacan wieki po opuszczeniu, nazwali ją Piramidą Słońca. Pierwotna nazwa trzeciej co do wielkości piramidy na świecie pozostaje nieznana. Teotihuacan było kwitnącym miastem zwanym niegdyś Miastem Bogów. W szczytowym okresie mieszkało tu 200 000 osób. Badacze nie mają pojęcia, kim byli ci ludzie i dlaczego zniknęli bez śladu.

Przy tak dużej ilości informacji do odkrycia, nie jest zaskoczeniem, że INAH kontynuuje badania w tej dziedzinie. W rzeczywistości niedawno odkryto podziemny tunel pod pobliską piramidą Księżyca. Dzięki zastosowaniu technologii oporności elektrycznej byli w stanie zmapować tunel bez rozerwania gruntu.

Sprawdź oferty sklepu
Teotihuacan

Dodaj komentarz