Nurkowie wydobywają zabytki z zatopionego miasta Heraklejon

Do tej pory wydobyto tylko nieznaczną część zabytków

Złota biżuteria, monety i części starożytnej świątyni to tylko niektóre z przedmiotów, które nurkowie odkryli w starożytnym egipskim zatopionym mieście Heraklejon. Egipskie Ministerstwo Starożytności ogłosiło w tym tygodniu odkrycie u wybrzeży Delty Nilu. Uważa się, że miasto zostało zbudowane w VIII wieku p.n.e.

Nurkowie wydobywają jeden z posągów

Heraklejon został nazwany na cześć greckiego bohatera Heraklesa, znanego również jako Herkules, i jest zanurzony 6,5 km od wybrzeża Aleksandrii w Zatoce Aboukir.

Według Atlasa Obscurywśród podwodnych ruin znajdowały się 64 statki, 700 kotwic, skarb złotych monet oraz posągi, a przede wszystkim pozostałości potężnej świątyni boga Amona-Gereba oraz małe sarkofagi dla zwierząt, które zostały złożone w tym miejscu jako ofiary „.

Monety znalezione w podwodnym mieście Heraklejon. Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Starożytności.

Znaleziono „pozostałości portu i kolekcję ceramiki z epoki”, a także „złote monety i metale szlachetne oraz złotą biżuterię, w tym pierścionki i kolczyki, a także brązowe monety z okresu ptolemejskiego i złote monety z epoki bizantyjskiej – powiedział minister.

Biżuteria znaleziona w jednym ze statków podwodnym mieście Heraklejon.

Heraklejon, który również nosi nazwę Thonis, został po raz pierwszy odkryty w 2000 roku. Według Live Science była to „tętniąca życiem metropolia ”. Kiedy została zbudowana około VIII wieku p.n.e, znajdowała się na skraju Nilu, nad Morzem Śródziemnym. Kleopatra została nawet koronowana w jednej ze świątyń w tym mieście. Następnie, około 1500 lat temu, została pochłonięta przez wodę. Obecnie miasto znajduję się 45 metrów pod powierzchnią wody.

Do dnia dzisiejszego wśród naukowców toczą się spory czy powinno się wyciągać na powierzchnię tak dużą liczbę bezcennych zabytków.

Dodaj komentarz