Odkryto najstarszą studnię o drewnianej konstrukcji w Czechach

Międzynarodowy zespół archeologów odkrył neolityczną studnię o drewnianej konstrukcji wykonaną z dębu w mieście Ostrov w Czechach.

Studnia o drewnianej konstrukcji została wykonana ok. 7 tys lat temu

Odwiert, który pozwolił odkryć studnie został wykopany w 2018 r. Podczas budowy autostrady w regionie Czech Wschodnich w Czechach.

Zewnętrzne wymiary konstrukcji wynosiły 80 na 80 cm. We wnętrzu znaleziono fragmenty poroża oraz resztki ceramiki.
Badacze pobrali próbki z 21 drewnianych elementów studni do analizy dendrochronologicznej.

Według Jarosława Piona, który jest szefem centrum archeologicznego w Ołomuńcu, studnia miała głębokość zaledwie 1,4 metra, służyła do przechowywania zebranej wody deszczowej. Drewno zostało zabezpieczone jakimś specjalnym związkiem, który pozwolił na zachowanie studni w tak dobrym stanie.

Obecnie trwają badanie aby dowiedzieć się jakich środków użyto do zabezpieczenia drewna i czy materiał pochodził z tutejszych okolic.

Studnia jest ciekawa nie tylko ze względu na swój wiek, ale również dlatego, że przy jej budowie wykorzystano techniki, które dotychczas przypisywano ludziom z epoki brązu i żelaza, które nastąpiły tysiące lat po wczesnym neolicie.

Została zbudowana 7 tysięcy lat temu. Ustalenia te potwierdzono metodą datowania węglem. 

Jak mówi Peška naukowcy ustalili, że pnie drzew, z których wykonano studnię, pochodzą z lat 5256-5255 p.n.e.

Jeden z wykorzystanych do budowy studni fragmentów drzewa jest młodszy – co wskazuje na to, że studnia była naprawiana ok. 5224-5241 r. p.n.e.

Studnia jest najstarszą znaną drewnianą konstrukcją stworzoną rękoma człowieka – czytamy w amerykańskim „Newsweeku”

Dodaj komentarz