Godło Polski do zmiany dopiero po wyborach w maju

Godło przed i po zmianach

Jak ma wyglądać godło?

Nowy wygląd godła Polski jest tematem, o którym się nie mówi w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rzeczpospolita informuje, że resort ucina pytania o zmianę godła, a w krótkim komunikacie przekazano, że aktualnie trwają konsultacje w tej sprawie. Jaki wygląd ma mieć nowe godło Polski? Całe złote nogi orła, a nie tylko szpony, prześwity w koronie i uczynienie skrzydeł lustrzanymi odbiciami – to najważniejsze zmiany, jakie Ministerstwo Kultury chce wprowadzić w polskim herbie – podaje gazeta. Komisja Heraldyczna jest zgodna, że zmiana jest potrzebna, ale proponowano, by na głowie orła pozostała korona bez krzyża, a dodatkowa, z krzyżem, wieńczyła tarczę herbową. 

Ważne jest również precyzyjne określenie odcieni czerwieni na fladze, a także tarczy godła. 

Pomysł wejdzie w życie w maju

Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, projekt ma zostać opublikowany dopiero po wyborach, a jednym z powodów mogą być ewentualne kontrowersje związane z pomysłem przyznania własnej flagi prezydentowi. Miałaby to być chorągiew Rzeczpospolitej z postacią orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwiema obwódkami.

Jak dodaje gazeta, nie jest jeszcze wiadomo, czy w nowym herbie pojawi się krzyż. Umieszczenia go w wieńczącej godło tarczy herbowej domagali się niektórzy z członków Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spaw Wewnętrznych i Administracji.

Dlaczego chcą zmiany?

Obecnie godło w ustawie (z 1980 r.) występuje wyłącznie w wersji rysunkowej, przypominającej płaskorzeźbę. W epoce grafiki komputerowej zdecydowanie za mało. Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, w załączniku do ustawy zapisano je w rzadko stosowanej tzw. przestrzeni CIELUV. Skutek jest taki, że wielu grafików przekłada czerwień na odcień buraczkowy.

Z orłem natomiast problem jest m.in. taki, że na obowiązującym wzorze z 1927 roku Zygmunta Kamińskiego jego oba skrzydła nie są identyczne. Wiadomo, że w nowym wzorze skrzydła mają być lustrzanymi odbiciami, korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony, jak teraz.

Godło ma nawiązywać do tego, który obowiązywał w czasach II RP.

Godło II Rzeczypospolitej w latach 1919–1927

Godło II Rzeczypospolitej w latach 1919–1927 Symbol odzyskanej niepodległości Po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie było wątpliwości, że godłem państwowym ma być Orzeł Biały. Toczyły się jednak spory o jego kształt. Ostatecznie 1 sierpnia 1919 r. sejm przyjął za godło wyobrażenie nawiązujące do orłów z czasów Stanisława Augusta, aby podkreślić ciągłość państwa po okresie zaborów. Orzeł miał na głowie zamkniętą koronę zwieńczoną krzyżem. Symbolizowała ona pełnię suwerenności i odwoływała się do chrześcijańskich korzeni państwa polskiego. W tej formie godło obowiązywało do 13 grudnia 1927 r., kiedy to prezydent Mościcki wprowadził nowy wzór godła państwowego (002).

Wersja Herbu Polski Zygmunta Kamińskiego z 1927 r.

Musimy poczekać na ostateczny projekt. Zobaczymy czy herb będzie bardziej zbliżony do wzoru Zygmunta Kamińskiego z 1927 r., czy jednak bliższy godłu z 1919 roku.

Tym wszystkim zajął się Aleksander Bąk, twórca grafiki użytkowej z Poznania. Artysta został wybrany przez resort kultury w ramach tzw. zapytania ofertowego.

A czy Wy popieracie pomysł zmiany godła?

Dodaj komentarz