Hiszpania: Archeolog skazany za fałszerstwo i niszczenie zabytków

Zakończył się proces archeologa i jego kompanów, którzy dopuścił się fałszowania odkryć archeologicznych, niszczenia zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz sfałszowania dokumentacji potwierdzające autentyczność odkrycia.

Archeolog miał odnaleźć najstarszy obraz ukrzyżowania Chrystusa. Wszystko okazało się fałszerstwem.
Archeolog miał odnaleźć najstarszy obraz ukrzyżowania Chrystusa. Wszystko okazało się fałszerstwem.

Zakończył się proces archeologa oskarżonego o zniszczenie rzymskiej ceramiki, które rzekomo miały przedstawiać ukrzyżowanie Jezusa.

Archeolog Eliseo Gil i dwaj byli koledzy pojawili się w tym tygodniu w sądzie karnym w Vitoria-Gasteiz poinformował The Telegraph. Zostali oskarżeni o fałszowanie starożytnych hieroglifów, niszczenia kawałków ceramiki oraz fałszowanie dokumentacji. Znaleziska mieli dokonać w rzymskich ruinach w Iruña-Veleia, około 10 kilometrów na zachód od Vitoria-Gasteiz.

Gil twierdził, że hieroglify na odkrytych zabytkach pokazuje bardzo wczesne powiązania między osadą rzymską w Hiszpanii a językiem baskijskim; Twierdził również, że narysowanie trzech krzyży zarysowanych na kawałku starożytnej ceramiki było najwcześniejszym znanym przedstawieniem ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

Sfałszowane napisy wyglądały bardzo nieudolnie.
Sfałszowane napisy wyglądały bardzo nieudolnie.

Zespół archeologów zakwestionowali znaleziska. Wszyscy byli zgodni, że fałszerstwo zostało wykonane bardzo nieudolne. Specjalistów zaskoczył fakt, że do fałszerstwa użyto starożytnej rzymskiej ceramiki. Celowo dopuszczono się zniszczenia zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Gil i jego koledzy, geolog Óscar Escribano i analityk materiałów Rubén Cerdán, nie przyznali się do winy.

Gil i Escribano zostali skazani pięć i pół roku więzienia. Cerdán usłyszał wyrok dwa i pół roku więzienia za fałszowanie dokumentów, gwarantujących autentyczność odkrycia.

Sfałszowane hieroglify
Sfałszowane hieroglify

Dodatkowo hiszpańska prokuratura domaga się wypłaty odszkodowania od mężczyzn w wysokości 285 000 euro za zniszczenie zabytków. Gdyby jeszcze było mało, zażądano usunięcia mężczyzn z zawodu oraz dożywotniego zakazu pracy z zabytkami.

Dodaj komentarz